KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality 9. report z jednání zastupitelstva Zlínského kraje
Zpět

9. report z jednání zastupitelstva Zlínského kraje

Přidáno 23. 12. 2021
Ilustrační foto
13. prosince se naposledy v roce 2021 sešlo zastupitelstvo Zlínského kraje. 
Po měsíci a půl jsme se opět sjeli do Zlína k zasedání krajského zastupitelstva. Po úvodním schvalování formalit se rozběhl kolotoč jednotlivých bodů. Důležitou připomínku k rozpisu termínů zasedání zastupitelstva měla naše zastupitelka Michaela Blahová. První zasedání zastupitelstva v roce 2022 je naplánováno až na 28. února. Na tomto zastupitelstvu se schvalují peníze pro sociální služby, které je nutně potřebují již od začátku roku. Budou tedy čekat až do konce února. Návrh kolegyně Blahové a našeho klubu na dřívější termín koalice odmítla.

Nejdůležitějším bodem programu byl návrh rozpočtu kraje. Dobrou zprávou je, že rozpočet byl schválen. Špatnou pak skutečnost, že oproti předchozím letům se výrazně zvýšil podíl mandatorních výdajů v rámci sdílených daní (tedy výdajů, které kraj musí zaplati a nemůže je investovat) z cca 55% v letech 2016 – 2019 na téměř 80% plánovaných v roce 2022.

Mne v rámci návrhu rozpočtu zajímala částka 200 milionů z ostatních zdrojů na modernizaci areálu Kroměřížské nemocnice plánovaná ve strategickém plánu na rok 2022. Jde o peníze, které půjdou na potřebnou modernizaci částečně ze zisku nemocnice, částečně si nemocnice chce půjčit. Bude důležité velmi dobře zvážit technické provedení této akce. Zvažovaná varianta, kdy by kraj dal nemocnici pozemky, aby mohla sama investovat je z hlediska budoucnosti nemocnice rizikový.

Druhým bodem, ke kterému jsem měl vážnou připomínku, bylo schválení programu podpory malých prodejen na venkově. Samotná myšlenka je dobrá. Problémem podle mne je fakt, že kraj rozdělil mezi 32 vesnických obchodů stotisícové dotace tak, že téměř milion korun získaly obchody ze sítí COOP a Jednota, nikoliv malé vesnické obchůdky v pravém slova smyslu. Jedná se o program vyhlášený ministerstvem obchodu a průmyslu, které vede dvojministr za ANO Havlíček. Není to tedy až tak překvapivé. Do budoucna by takovéto programy měly dle mého názoru směřovat na obce, které určitě dokáží vyhodnotit potřebu dotace pro místní obchůdky lépe, než kraj.

Z vystoupení našich zastupitelů je určitě třeba zmínit příspěvek Pavla Botka ke zvýšeným výdajům v dopravě. Dotaz Jiřího Čunka na pravdivost informace k výměně logotypu kraje, která má stát několik milionů korun. Dotaz Jiřího Čunka na paní náměstkyni Ančincovou, zda je spokojena se spoluprací s uvolněnou předsedkyní sociálního výboru paní Gajdůškovou. Interní hodnocení Roberta Telekyho ke Covidové situaci v kraji. Působení Šárky Jelínkové v roli předsedkyně návrhové komise.

Z vystoupení zastupitelů jiných stran pár střípků:

P. Kreml (Zelení – koalice): Nepotřebujeme velkokapacitní očkovací centrum (diskuse na téma přístupnost očkování).

P. Doležel (ANO – koalice): Dosluhující ministr se bojí rozhodnout (týkalo se obchvatu Otrokovic, jeho zpoplatnění a ministra dopravy Havlíčka za ANO).

P. Seifert (TOP 09 – opozice): Výbory s uvolněnými předsedy dublují práci odborů (diskuse nad zprávami z jednotlivých výborů).

P. Vychytil (ANO – koalice): Využíváme zdroje z minulých let (při diskusi o rozpočtu, zdroji z minulých let míněny peníze našetřené na stavbu nové nemocnice)

Posledním řádným bodem zastupitelstva bylo vystoupení předsedy představenstva KNTB pana doktora Filipa k výběrovým řízením ve zlínské nemocnici. Výběrové řízení na demolici prádelny v areálu nemocnice bude pravděpodobně zrušeno (alespoň tak jsem to pochopil, protože napřed jsme dostali informaci, že nebude zrušeno, pak že bude zrušeno a nakonec že asi bude zrušeno.) Pan Plesar (STAN - opozice) pak nenavrhl návrh na usnesení, který původně podal a kterým chtěl odvolat představenstvo KNTB, což by stejně neprošlo a podal návrh na usnesení kdy má zastupitelstvo vzít zprávu představenstva KNTB na vědomí. (minimálně do doby, než UOHS rozhodne o výběrovém řízení).

Děkuji všem, kteří dočetli až sem a s příštím reportem se přihlásím na začátku března po 10. zastupitelstvu.

ŠTĚPÁN BEKÁREK