KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality Antimonopolní úřad nenašel chyby v soutěži na projektanta zlínské nemocnice
Zpět

Antimonopolní úřad nenašel chyby v soutěži na projektanta zlínské nemocnice

Přidáno 22. 7. 2020
Ilustrační foto
21.07.2020 zlin.iDNES.cz - Jana Fuksová, ČTK,
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže neshledal pochybení na straně zadavatele veřejné zakázky na projekt nové krajské nemocnice ve Zlíně. Verdikt zatím není pravomocný. Úřad zkoumal podmínky v zadávacím řízení na podnět společnosti JIKA-CZ z Hradce Králové.
Rozhodnutí úřad vydal v pondělí, nyní běží 15denní lhůta na případné podání rozkladu.

"Po prošetření všech rozporovaných skutečností Úřad neshledal pochybení na straně zadavatele a návrh navrhovatele byl zamítnut," potvrdila mluvčí ÚOHS Milena Marešová.

"Předmětem správního řízení bylo posouzení několika okruhů zadávacích podmínek, a to jak ve vztahu k požadavkům na prokázání kvalifikace dodavatelů, tak dalším podmínkám účasti v zadávacím řízení, které zadavatel stanovil, a to včetně způsobu a možností ocenění nabídek, lhůty pro podání nabídek a zadávací lhůty," upřesnila.

Kompletní projektová dokumentace má vyjít na 280 milionů korun. "Smlouvu s vítěznou firmou podepsat můžeme, ale na projektu bude moci pracovat až ve chvíli, kdy bude rozhodnutí úřadu pravomocné," reagoval hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

"Pro nás to každopádně znamená další odkládání a další nejistotu. Velmi nás to zatěžuje, protože v nemocnici musíme dělat opravy, které nás stojí velké peníze, abychom ji udrželi v chodu," dodal hejtman.

Kompletní projektová dokumentace má vyjít na 280 milionů korun. Veřejnou zakázku kritizovali opoziční zastupitelé na květnovém zastupitelstvu, kdy se znovu schvaloval investiční záměr na stavbu nemocnice.

"Existuje podezření, že celé výběrové řízení je jen zástěrka a jeho podmínky jsou připraveny tak, aby je mohl splnit již předem určený uchazeč. Proto jsem požadoval, aby bylo výběrové řízení ihned zastaveno," uvedl tehdy zastupitel za Svobodné a Soukromníky Michal Dvouletý.

Nic takového však antimonopolní úřad nepotvrdil.

Čunek už dříve uvedl, že se přihlásily dva české subjekty, jeden z nich má vazbu na Švédsko. Vedoucí krajského odboru investic Libor Pecháček pak doplnil, že jde o sdružení více společností, v konsorciu je vždy jeden zahraniční účastník.

Plánovanou výstavbu nemocnice za zhruba 8 miliard korun zastupitelé dvakrát po sobě schválili. Stále však má své odpůrce, kromě většiny opozičních krajských zastupitelů ji kritizuje například iniciativa Zachraňme Baťovku. Usiluje o to, aby se zároveň s podzimními krajskými volbami konalo referendum o stavbě nové nemocnice.