Pandemie koronaviru trápí celý svět. Co dělají okolní státy jinak, že na pandemii dokáží reagovat? Připravil jsem srovnání, ve kterém představím sedm tipů opatření, kterými se můžeme inspirovat z příkladu Rakouska.
V Rakousku pandemie vrcholila koncem listopadu 2020. Od té doby všechny ukazatele setrvale klesají. V České republice pandemie kulminovala o měsíc dříve než v Rakousku při vyšších hodnotách. Na začátku prosince však hodnoty všech indikátorů začaly opět růst a vrcholily začátkem ledna. V současné době jsou hodnoty všech indikátorů v České republice výrazně vyšší než v Rakousku.
Co Rakušané dělají jinak?
Rakušané 26. prosince přešli do tvrdého lockdownu.
1.
Učitelů a žáků se to dotklo tak, že na začátku ledna začala distanční výuka. Po konci pololetních prázdnin (od 8. 2. ve Vídni a Dolním Rakousku, o týden později ve zbývajících spolkových zemích) se děti vrací k prezenční výuce. Děti na nižším stupni ZŠ chodí do školy každý den, žáci 2. stupně ZŠ a SŠ mají střídavé směny (po, út první skupina, st, čt druhá skupina, v pátek zůstávají všichni na distanční výuce). Všechny děti jsou každých 48 hod. testovány, jinak se nemohou zúčastnit prezenční výuky (1. stupeň ZŠ tedy 2x týdně, starší žáci pak vždy 1. den, kdy jsou na střídavou směnu ve škole). Žáci SŠ musí nosit FFP2 respirátor. Testováni jsou i učitelé, kteří taktéž musí mít ochranné pomůcky.
Vzdělání našich dětí je nejdůležitější. Musíme udělat vše pro to, abychom je vrátili do školních lavic co nejdřív.
2.
V Rakousku jsou respirátory třídy FFP2 bez výdechového ventilu nebo vyšší kategorie povinné od konce ledna ve veřejných dopravních, v obchodech, na trzích a u poskytovatelů služeb, které zůstávají otevřeny, na úřadech a soudech při styku s veřejností. Povinné jsou i ve školách. Vláda ale udělala vše pro to, aby dané respirátory byly dostupné. Jelikož FFP2 respirátory chrání lépe než roušky, jsou respirátory k dostání stejně jako roušky např. v supermarketech za nákladovou cenu. Sociálně slabé skupiny je obdržely zdarma.
3.
Prevence je v této době velmi důležitá.
Rakousko začalo pozvolna svá opatření uvolňovat, přesto pravidelně testuje pendlery, zdravotníky, pracovníky v sociálních službách, v profesích, kde nelze dodržet odstup 2 metrů, testuje se ve školách a vykázat se testem musíte i v některých službách (například v kadeřnictví). Proto Rakousko posílilo své testovací kapacity. Vláda se snaží motivovat i firmy, které dostávají náhradu ve výši 10 EUR za každý provedený antigenní či PCR test. Firmy nemusí testovat jen zaměstnance, ale jejich rodinné příslušníky nebo dokonce osoby žijící v obci, kde firma sídlí. Testování zdarma dobrovolně nabízejí také lékárny, především v oblastech, kde síť pro testování není tak hustá. Za stanovených podmínek je možné domácí použití rychlotestů prováděných výtěrem z nosu.
Tato síť se projevuje i v počtu otestovaných. V Rakousku je počet testovaných na 100 tisíc obyvatel téměř 43 tisíc, v Česku se toto číslo pohybuje okolo 17,5 tisíce. Tedy o 25,5 tisíce testů méně!!!
4.
Zařízení jako jsou obchody, muzea, galerie, knihovny, zoologické zahrady jsou v Rakousku otevřené. Je tam ale povinnost nosit FFP2 respirátory a v případě obchodů je minimální prodejní plocha na jednoho zákazníka 20m²/1 zákazník (neplatí pro supermarkety či drogerie).
5.
Potřebujete ke kadeřníkovi nebo využít jinou službu, kde dochází k úzkému kontaktu? V Rakousku to možné je. Musíte mít ale k dispozici negativní test, který není starší více než 48 hodin, kterým se prokážete poskytovateli služby.
6.
Home – office zná asi většina z nás. V Rakousku se snaží vláda vyjít zaměstnavatelům vstříc a pomoci jim, aby home – office využívalo co nejvíce lidí. Zaměstnavatelům je umožněno osvobození od daně do výše 300 EUR/ročně pro pokrytí dodatečných nákladů jako jsou notebooky či mobilní telefony. Také zaměstnanci si budou moct odpočítat výdaje za pracovní materiály do výše 300 EUR/ročně. Tyto daňové výhody by měly platit prozatím do roku 2023.
Rakušané se snaží pozitivně motivovat i občany, aby dodržovali karanténu. Po dobu maximálně 6 týdnů dostávají vypláceno 100 procent platu. Stejně tak je tomu i v případě ošetřovného, jen s tou změnou, že maximální doba jsou 4 týdny.
7.
Rakousko je společně se Švýcarskem jedinou sjezdařskou velmocí, kde zůstaly lanovky otevřené. V Rakousku dokonce nechala vláda původně rozhodnutí na jednotlivých spolkových zemích. V uzavřených kabinkách lanovky jsou však nutné respirátory FFP2. Vzhledem k podmínkám vstupu do země ale sjezdovky využívají spíš tamní obyvatelé. Možné je provozovat i další zimní sporty, jako je běžkování či bruslení.