KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality Čunek překvapil i sám sebe. Jeho kraj dostal nejlepší vysvědčení za nakládání s veřejnými penězi
Zpět

Čunek překvapil i sám sebe. Jeho kraj dostal nejlepší vysvědčení za nakládání s veřejnými penězi

Přidáno 22. 9. 2020
Ilustrační foto
Denik N
Před blížícími se krajskými volbami zveřejnila skupina Econlab přehled, jak transparentně postupují jednotlivé kraje při zadávání veřejných zakázek. V regionech se za poslední tři roky protočilo 131 miliard.

Žebříček jednotlivých krajů vychází z hodnocení skupiny ukazatelů, které mají vypovídat o tom, zda daná samospráva postupuje v souladu s dobrou praxí, či nikoliv.

Základem pro výpočet transparentnosti jsou tři témata: otevřenost, konkurence a kontrola. Z výsledků analýzy za uplynulé tři roky vyplývá, že nejlépe si při zadávání zakázek vedou na Moravě.

Nejvyššího hodnocení v takzvaném zindexu dosáhl ze třinácti regionů překvapivě (Praha není do hodnocení zahrnuta) Zlínský kraj, který stál v minulém sledovaném období na opačném konci seznamu. Nyní si za své nejvyšší skóre odnesl sošku „Neplejtváka“.

Ani jeden z hodnocených krajů nezískal v hodnocení transparentnosti za uplynulé tři roky více než 80 procent. Nejúspěšnější Zlínský kraj dosáhl 78 procent, přičemž průměr všech krajů je o deset procentních bodů nižší.

„Je to pro nás dobrá a překvapivá zpráva, dříve jsme bývali předposlední,“ řekl Deníku N hejtman kraje Jiří Čunek. „Jsme teď první, protože se snažíme to dělat dobře, rozdělujeme zakázky poctivě. A tím, že jsme vytvořili oddělení, které má zakázky na starosti, tak tím jsme snížili jejich chybovost.“