6.1.2018 Mladá fronta DNES Strana 17 Kraj Zlínský
Lidovecký hejtman Jiří Čunek bude obhajovat pozici senátora v podzimních senátních volbách. Ostatní strany o kandidátech jasno ještě nemají, některé ale zvažují, jestli vůbec někoho postaví, protože Čunek je v domovském Vsetínsku tradičně velmi silný.
ZLÍNSKÝ KRAJ V obou senátních volbách, kterých se v letech 2006 a 2012 zúčastnil, uspěl téměř v prvním kole. Ve druhém pak získal přes 70 procent hlasů a protikandidátovi nedal šanci.
Lidovec Jiří Čunek chce post senátora letos na podzim obhájit a v podstatě si nic jiného než úspěch nepřipouští.
„Velmi pravděpodobné budu kandidovat. Spojení dvou funkcí je pro kraj přínosné, vidím problémy z více stran a můžu působit na více stran. Nepřemýšlel jsem o tom, že bych svoji roli měnil,“ přiblížil Čunek, který je od podzimu 2016 i zlínským hejtmanem.
V krajských volbách získal nejvíce preferenčních hlasů z celé země, pravidelně dominuje i v komunálních volbách ve Vsetíně, kde žije. „Jsem přesvědčen, že mohu uspět. Určitě bych nešel do žádných voleb, pokud by to nemělo logický důvod,“ nastínil Čunek.
A jako příklad uvedl, když loni na sjezdu KDU-ČSL kandidoval na post jejího předsedy, přičemž mu ale tehdy nešlo o to, aby zvítězil. Chtěl využít delšího času na projev, který jako adept na šéfa strany měl.
„Chtěl jsem jim v tom čase sdělit, co mají dělat. Jinak bych mohl mluvit tři minuty, takto jsem mohl mluvit 20 minut,“ vysvětlil Čunek.
Pokud se do 9. ledna mezi lidovci nenajde někdo, kdo by mu chtěl konkurovat, nebudou ani vnitrostranické primárky. „Vyzyvatelem asi nikdo nebude. Neumím si představit, že by pan Čunek neobhájil,“ podotkla krajská šéfka KDU-ČSL a senátorka Šárka Jelínková. Ostatní strany mají velký respekt z lidoveckého senátora a bývalého starosty Vsetína, který si získal popularitu mimo jiné tím, že nepřizpůsobivé občany přestěhoval z centra města na periferii. Zvažují, jestli má vůbec smysl někoho proti němu nasazovat.
„Hledáme kvalitního kandidáta, máme vytipované dvě tři osobnosti. Když ho nenajdeme, tak nebudeme vyhazovat peníze za kampaň,“ naznačil krajský předseda ANO Pavel Pustějovský, podle něhož je kvalitní kandidát ten, kdo by mohl postoupit do druhého kola voleb a dokázal by Čunkovi cestu k obhajobě znepříjemnit.
„Ať nasadíte proti panu Čunkovi kohokoliv, tak prohraje. Raději bych tam proto nikoho nenasazoval. Náš předseda ale říká, tam někoho dát musíme, i když prohrajeme,“ reagoval zlínský poslanec Jaroslav Holík z SPD Tomia Okamury.
„Pokud bychom za kampaň neutratili moc peněz a náš kandidát by měl odvahu do voleb jít, tak bychom se toho nebáli, i když výsledek je předem jasný,“ vidí situaci podobně krajský místopředseda Pirátů Marek Houser.
Strany a hnutí chtějí mít o svých kandidátech jasno většinou do jara, což platí i pro senátní volby, které jsou letos na podzim v části Zlínska a Uherskohradišťska. Tam bude chtít opět uspět stávající senátor a starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar z KDU-ČSL.
„Jsem připravený obhajovat,“ potvrdil. „Mám v Senátu spoustu věcí rozpracovaných, propojení funkcí starosty a senátora je pro město i region velmi užitečné,“ míní Kunčar, který zatím neví, jestli bude mít uvnitř strany nějakého protikandidáta. Nemluvě o případných soupeřích odjinud.
„Kandidáty do senátních voleb jsme ještě neřešili,“ řekl krajský šéf ČSSD a starosta Zubří Lubomír Vaculín. STAN zatím netuší, jestli nasadí v senátních volbách v regionu své lidi. Podle jeho předsedy a poslance Petra Gazdíka může hnutí někde podpořit spřízněné kandidáty z jiných stran, což může být právě případ Čunka. Podle Gazdíka, který s ním sedí v krajské radě, je dobrým senátorem.
***
„Spojení funkce hejtmana a senátora je pro kraj přínosné, vidím problémy z více stran.“
Jiří Čunek, hejtman a senátor
Foto popis|
O autorovi| Milan Libiger, redaktor MF DNES
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Zlínský kraj