V rámci senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost jsme navštívili centrálu ČEPS v Praze, kde jsme se seznámili s podrobnostmi fungování elektrické přenosové soustavy ČR, propojení se sousedními zeměmi, exportem, importem a mnoha dalšími záležitostmi.
ČEPS má na starosti spravovat a rozvíjet linky vedení 400 kV a 220 kV a řídit soulad výroby a spotřeby elektřiny v naší zemi tak, aby toto bylo v každém okamžiku v rovnováze.
Pokud je přebytek výroby elektrické energie, a je poptávka, lze ji exportovat, nebo omezovat výrobu. Pokud je nedostatek, nabíhají dodatečné výrobní kapacity. Pokud nejsou, musíme elektřinu dovážet. Zatím jsme v ČR ve výrobě elektřiny soběstační, a můžeme ji i exportovat (cca 12 TWh/rok).
S plánovaným odstavením uhelných elektráren kolem roku 2026 a zároveň predikovaným nárůstem spotřeby elektrické energie bohužel ČR reálně hrozí, že se stane výrazným dovozcem elektrické energie.
Přibližná roční spotřeba elektřiny v ČR je 60 TWh, odhad spotřeby v roce 2040 je 110 TWh! Reálně proto hrozí, že při útlumu uhelných elektráren a těžby uhlí nebudeme mít v ČR dostatek elektřiny.
Situace by se mohla zlepšit po výstavbě dalšího bloku jaderné elektrárny, ale ten nebude hotový dřív než v roce 2035.
Obnovitelné zdroje nás nezachrání – větrné elektrárny u nás nikdo nechce (kromě investorů) a střední doba jejich výstavby je až 10 let. Z fotovoltaiky toto množství energie také nejsme schopní pokrýt – existují propočty, že z FVE můžeme získat max. cca 25 TWh elektrické energie.
V roce 2040 nám tedy bude chybět cca 25 TWh elektřiny ročně, a to nemluvím o tom, že v zimních měsících je výkon fotovoltaik minimální.
Toto jsou velmi závažná zjištění a je jasné, že bez záložních (pravděpodobně plynových) elektráren budeme mít za pár let velký problém. Proto se v rámci našeho výboru budeme intenzivně věnovat také energetické bezpečnosti ČR a apelovat na vládu a příslušná ministerstva, abychom hrozící nedostatek výrobních kapacit elektřiny a možnou dovozní závislost urychleně řešili dřív, než bude pozdě.
Senátor Patrik Kunčar