KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality . Nová nemocnice v Malenovicích nabídne špičkovou medicínu pod jednou střechou
Zpět

. Nová nemocnice v Malenovicích nabídne špičkovou medicínu pod jednou střechou

Přidáno 3. 7. 2020
Ilustrační foto
5+2
Celkem 919 lůžek v pěti podlažích, jednolůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením, více než 30 lékařských odborností, dva parkovací domy a bezprostřední napojení na veřejnou dopravu – to vše nabídne nová nemocnice ve Zlíně-Malenovicích, jejíž výstavbu připravuje Zlínský kraj. Projekt již schválili krajští zastupitelé. Kraj má vykoupené pozemky pro stavbu a nyní probíhá výběr zhotovitele projektové dokumentace. Stavět chce kraj začít nejpozději do konce roku 2022.
"Nová nemocnice bude nahrazovat fakultní nemocnici, kterou v kraji nemáme, aby pacienti za péčí nemuseli cestovat mimo region. Není to jen projekt pro Zlín, nová nemocnice poskytne ve specializovaných centrech obory, které v jiných nemocnicích nejsou a budou sloužit všem občanům kraje, konkrétně například traumacentrum, onkocentrum, onkogynekologii, neurochirurgii, iktové centrum, perinatologické centrum a neonatologii. Chceme, aby lékaři z našich ostatních nemocnic v mohli nové občas pracovat a tím došlo k propojování poznatků v moderní medicíně," řekl hejtman Jiří Čunek.

Všechna vyšetření pohodlně a na dosah

Dojde k zásadnímu snížení vzdáleností mezi jednotlivými vyšetřeními, což je zásadní výhoda oproti současnému areálu KNTB, kde je přes 30 budov umístěno v areálu dlouhém téměř kilometr. Pacienti teď musí být mezi pavilony přepravováni, i za nepříznivého počasí.

Na přípravě a realizaci projektu nové nemocnice se podílí také lékařská rada, v níž jsou zastoupeni primáři a sestry ze všech krajských nemocnic napříč všemi odbornostmi. "Nová nemocnice umožní nové operační techniky, například některé výkony hrudní chirurgie nebo více traumatologických zákroků," uvedl Jozef Macko, primář novorozeneckého oddělení KNTB.

Nové nemocnici velmi fandí také iniciátorka dárcovství kostní dřeně Zdeňka Wasserbauerová: "Zlín je univerzitní, moderní město a myslím si, že si zaslouží novou nemocnici s vysokou technickou i odbornou vybaveností," říká žena, která pomohla k záchraně mnoha lidských životů.

Výhodná investice, kterou si kraj může dovolit

Výstavba nové nemocnice vyjde na 8 miliard korun a hotová má být za 5 až 6 let. Rekonstrukce stávajícího areálu KNTB by musela probíhat za plného provozu přes 20 let a byla by mnohem dražší. Pro pacienty a personál by to navíc znamenala velkou zátěž v podobě obrovského hluku, otřesů, prašnosti a mnoha provizorií.

Zlínský kraj, jehož roční rozpočet je 14,5 miliardy korun, má v tuto chvíli na výstavbu nové nemocnice našetřeno 2,8 miliardy, na zbytek si vezme úvěr se splátkou cca 200 milionů korun ročně, tak, aby mohl investovat i v jiných oblastech jako je školství, doprava, sociální služby atd.