KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality Nová nemocnice: Více zeleně, jednolůžkové pokoje a rychlejší vyšetření
Zpět

Nová nemocnice: Více zeleně, jednolůžkové pokoje a rychlejší vyšetření

Přidáno 16. 9. 2020
Ilustrační foto
Nemocnice v Malenovicích bude nová a moderní, navržena je na základě projektů nových nemocnic vybudovaných ve světě. Návrh konzultovali jeden a půl roku primáři jednotlivých odborností z našich nemocnic.

 

 

„Protože stavíme na volné rovné ploše, mohli architekti navrhnout logisticky ideální tvar nemocnice, což v KNTB v žádném případě nelze. Moderní nemocnice se budují tak, aby byly takzvaně ´procesně orientované´, což znamená, že veškeré provozy jsou na základě podrobných konzultací se zdravotníky z praxe navrženy tak, aby na sebe co nejlogičtěji navazovaly. Ať už jde o akutní hospitalizaci, plánovanou návštěvu v ambulanci nebo o chronické pacienty, kteří dlouhodobě využívají například dialýzu nebo onkologické stacionáře. Smyslem je soustředit co nejblíže k sobě všechna oddělení, která spolu souvisejí zejména v urgentní medicíně, kdy jde o záchranu života,“ řekl hejtman Jiří Čunek.

Celkem 919 lůžek v pěti nadzemních podlažích, jednolůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením, více než 30 lékařských odborností, parkovací domy, téměř o dvě třetiny více zeleně než v současné KNTB i bezprostřední napojení na veřejnou dopravu – to vše nabídne nová nemocnice ve Zlíně – Malenovicích, jejíž výstavbu připravuje Zlínský kraj. Pro stavbu nové nemocnice už má vykoupené potřebné pozemky a momentálně probíhá výběr zhotovitele projektové dokumentace. Se stavbou chce kraj začít nejpozději do konce roku 2022.

Pacienti nebudou bloudit

Nejvíc pacientů v KNTB – až 600 tisíc ročně – je těch, kteří sem přicházejí na plánovaná vyšetření.

„Dnes to funguje tak, že ambulantní pacient musí nejprve najít místo, kde zaparkuje. Potom přijde k orientační tabuli a v areálu dlouhém víc než kilometr zpravidla hledá tu správnou budovu. Když do ní dorazí, zaregistruje se a čeká na vyšetření. Ovšem běžně se stává, že je poslán ještě k dalším specialistům, a tak putuje areálem sem tam, přičemž často nachodí několik stovek metrů. V dešti, mrazu nebo ve vedru,“ popsal současnou situaci v KNTB Martin Šamaj, který se na projektu nové nemocnice podílí.

Ve Zlíně- Malenovicích budou veškeré ambulantní provozy umístěny v prvních dvou křídlech nemocnice, pod jednou střechou, a situovány hned u parkovacích domů a zastávky MHD. Vše tedy bude snadno a rychle dostupné. Pokud bude potřeba, aby pacient po základním vyšetření šel ještě na nějaké další, absolvuje ho v bezprostředně navazujícím prostoru jednoho propojeného komplexu. Potom bude odcházet kolem lékárny, takže případné léky nebo zdravotnické pomůcky si pořídí přímo tady.

 

Zajištěno bude větší soukromí

Dalším velkým plusem nové nemocnice pro ambulantní pacienty bude to, že se při čekání na vyšetření nebudou setkávat s převáženými akutními pacienty, což není pro nikoho příjemné, a v současnosti se to bohužel běžně děje. Trasy ambulantních a akutních pacientů totiž budou v nové nemocnici přísně odděleny. Tím bude zajištěno mnohem větší soukromí a důstojnost všech pacientů.

www.vasenemocnicezlin.cz

Zdroj: https://sdeleni.idnes.cz/zlin/nova-nemocnice-vice-zelene-jednoluzkove-pokoje-a-rychlejsi-vysetreni.A200807_102804_zlin-sdeleni_zuje