KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality Pečující osoby v domácím prostředí si zaslouží úctu a ocenění!
Zpět

Pečující osoby v domácím prostředí si zaslouží úctu a ocenění!

Přidáno 7. 4. 2021
Ilustrační foto
Ocenění v anketě sloužilo k motivaci pro ty, kteří stáli na rozcestí a rozhodovali se, většinou z obav, zda-li péči doma zvládnou. Od roku 2017 jsem se seznámila s mnoha neuvěřitelnými příběhy.
Jsem ráda, že obě ankety - ocenění pracovníka v sociálních službách i anketa na ocenění pečujících osob jsou Zlínským krajem vyhlášeny i v letošním roce. Jen nerozumím a velmi mě mrzí, že je vyhlášena v anketě ocenění pečujících osob pouze kategorie pěstoun a není vyhlášena kategorie pečující osoby v domácím prostředí.

Ti, kdo pečují DOMA si ocenění zaslouží, neboť péče doma je velmi náročná, ale velmi přínosná pro toho, o koho se pečuje. Mnoho lidí se z různých důvodů obává rozhodnutí, zda-li do domácí péče jít nebo ne a toto ocenění ukazovalo, že pečovat doma lze i o blízkého (dítě nebo seniora či dospělého) s velmi těžkým postižením. Že tato péče poskytuje pečujícímu domov a ne instituci. Je mezi svými blízkými a s pomocí ambulantních a terénních sociálních služeb tato péče se dá dobře zkombinovat a pečující po právu má i čas na odpočinek nebo své potřeby. Navíc v covidové době, kdy jsou nastaveny přísné opatření v pobytových službách, se opět dostává do popředí péče doma s využitím denních center nebo stacionářů a pečovatelských služeb. Zažívali jsme nádherně úžasné příběhy, kdy jsme předávali ocenění pečujícím osobám, které pečují doma.

Touto anketou jsme stejným dílem propagovali pěstounskou péči, a to druhou kategorií pěstoun. Podpora pěstounství je taktéž velmi důležitá.

Děti mají právo žít v rodině, když ne ve své, tak v náhradní. Proto musíme učinit všechny kroky, aby děti dostaly možnost žít v rodinném prostředí. A tato anketa malým dílem k tomu přispívá.

Michaela Blahová

mg-0170-foto-jiri-balat.jpgOcenění pěstounů a pečující osobyOcenění pěstounů a pečujících osob ve Zlínském kraji v roce 2020.