KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality Report č. 10 z krajského zastupitelstva Zlínského kraje
Zpět

Report č. 10 z krajského zastupitelstva Zlínského kraje

Přidáno 11. 3. 2022
Ilustrační foto
Zastupitelstvo zasedlo v pondělí 28. února a snad všichni přítomní byli alespoň trochu v myšlenkách s válkou zkoušenými Ukrajinci. Museli jsme se však věnovat své práci, na pořadu bylo 32 řádných bodů a další doplněné mimořádně.
Hned v úvodu se však jednání zadrhlo. Představení nového ředitele KNTB proběhlo poměrně v klidu. To již nelze říci o debatě ke změnám v dozorčí radě této nemocnice. Rozhodnutí odvolat pány Plesara (STAN) a Korce (ANO) nese rysy politického odstranění nepohodlných, odborně zdatných kritiků. Na druhou stranu mne potěšilo, že si paní náměstkyně Sehnalová i pan doktor Kreml (oba za ČSSD) konečně všimli, že personální situace ve zdravotnictví je svízelná již dlouho a všude. KDU v minulém období jako možné řešení nabídla vybudování nové, moderní nemocnice, která by udržela stávající a přilákala další kvalitní lékaře i sestry a současně zdravotníkům ušetřila zbytečnou práci. Současná koalice rok a půl přešlapuje na místě. Personální problémy v nemocnicích rostou.

Další zádrhel následoval. Koalice se rozhodla zrušit funkci uvolněné předsedkyně sociálního výboru, kterou zastávala paní Gajdůšková (ČSSD). Evidentně však měli tuto věc špatně vykomunikovanou, protože pan exhejtman Mišák (ČSSD) podal protinávrh na zrušení míst všech tří uvolněných předsedů. Nastalo vzrušení v jednacím sále a proběhlo několik slovních přestřelek. Naše stanovisko bylo jasné. Podpořili jsme návrh pana exhejtmana. Tento bohužel neprošel, neboť chybějící hlasy ČSSD hbitě nahradili opoziční zastupitelé za Trikoloru, kteří koalici ochotně pomohli. Realitou bylo to, že dané dva body jsme projednávali přes dvě hodiny a po pravdě na vině bylo i nepříliš soustředěné a místy nervózní řízení zasedání ze strany pana hejtmana. Jako absurdní tečku jsem pak vnímal to, že koaliční zastupitelé neumožnili paní Gajdůškové prodloužení času pro její příspěvek, což by byla v dané situaci elementární slušnost. Zrušení funkce uvolněné předsedkyně výboru z principu vítám. Způsob provedení byl smutný.

Rada nově zřídila šest odborných komisí. Za mne zcela v pořádku kdyby …  Kdyby v každé sedmičlenné komisi nebyli jmenování dva zástupci za ČSSD, což zřejmě byl jakýsi druh úlitby této straně od ostatních stran v koalici výměnou za zrušenou uvolněnou funkci.  Byli jsme osloveni, abychom naše kandidáty do komisí navrhli i my. Učinili jsme tak a následně se dozvěděli, že z šesti komisí máme jako druhá nejsilnější strana po jednom členu ve třech, méně důležitých komisích a ve třech podstatných naše kandidáty zamítli. Proto jsme se na protest proti tomuto postupu vzdali členství v komisích. Já v komisi pro digitalizaci a Zdislava Odstrčilová v komisi pro rovné příležitosti. Pikantní pak bylo, že tato naše rezignace na funkce rozhořčila pana hejtmana natolik, že zapomněl, že v důležitých komisích pro modernizaci KNTB, užití zóny v Malenovicích a pro strategický rozvoj infrastruktury nám místa nedal a rozohnil se nad tím, jak nás právě tyto oblasti nezajímají a jak se konečně ukazuje, že nám nejde o blaho kraje. Když jsme mu to vysvětlili, tak už radši mlčel.

Už teď je můj report příliš dlouhý, takže velmi stručně. Následné body byly převážně provozního charakteru, nicméně jednání se protahovalo. Kolem půl šesté jsem musel upozornit pana hejtmana, že máme schvalovat ještě několik důležitých věcí, například peníze na financování sociálních služeb a že koalice nemá aktuálně v sále dostatek zastupitelů (bylo jich tam 19, pro schválení návrhu je potřeba 23). Požádal jsem ho tedy ať si zastupitele buď urychleně sežene, nebo ať nás, jakožto opozici požádá o pomoc se schválením těchto bodů, pro fungování sociálních služeb existenčně důležitých. Nastalo hemžení a telefonování a zastupitelé se dostavili zpět do sálu. 

Kolem šesté večer jsme dospěli, jak jsem pochopil k asi nejdůležitějšímu, bodu programu. Prezentaci nového loga a nových grafik Zlínského kraje. Jsem přesvědčen, že inovace loga i grafik je zbytečné vyhazování nemalých peněz, nejen kraje ale i všech příspěvkových organizací. Stejně tak to přinese spoustu zbytečné práce navíc. Tento názor ale může mít každý trochu jiný. I proto jako úvodní obrázek dávám nové grafiky kraje. Posuďte sami. K tomu dva citáty:
J. Čunek: To barevné provedení je lidovecko pirátské.
S. Mišák: Kombinace žluté a černé v přírodě značí nebezpečí a toxicitu.
V samotném závěru reportu bych pak připomněl, že zastupitelstvo schválilo usnesení, kterým ukončilo spolupráci Zlínského kraje s jeho partnerskými regiony z Ruské federace. Zastupitelstvo zároveň přijalo usnesení, ve kterém odsuzuje nevyprovokovanou, agresivní a vojenskou invazi ze strany Ruské federace vůči Ukrajině a podporuje ukrajinskou územní celistvost a suverenitu.

ŠTĚPÁN BEKÁREK