Zasedání Zastupitelstva Zlínského kraje bylo delší, mějte tedy trpělivost s mým reportem č. 4. Je delší.
S aprílovým počasím přišlo i dubnové zasedání ZZk, již čtvrté, kterého jsem se zúčastnil. A začalo vcelku dramaticky. Paní starostka Olšáková z Valašských Klobouk navrhla změnu programu a zařazení bodu, týkajícího se teroristického útoku ve Vrběticích a usnesení kraje k odškodnění občanů, kteří utrpěli v souvislosti s výbuchy muničních skladů škodu. Přes odpor pana hejtmana i pana zastupitele Mitáčka z Trikolóry se tuto změnu programu podařilo prosadit a zastupitelstvo v závěru jednání přijalo usnesení vyzývající zodpovědné orgány k urychlenému odškodnění občanů, kteří v souvislostí s touto událostí utrpěli škody.
Evergreenem jednání se začínají stávat má vystoupení, reagující na zprávy přednesené uvolněnými předsedy výborů. Tyto nově zřízené funkce, které stojí kraj měsíčně stovky tisíc korun, jsou výsledkem politických dohod vládnoucí krajské koalice a zatím neprokázaly žádnou přidanou hodnotu. Rád se s třemi uvolněnými předsedy výborů v brzké době setkám a nechám se přesvědčit, že se mýlím. Drobnou perličkou pak bylo, že v materiálech pro zastupitelstvo jsme dostali zprávy předsedů výborů staré dva měsíce. Dnes, den po zastupitelstvu nám doručili mailem aktuální. Chyba se občas stane.
Zastupitelstvo pokračovalo, tentokrát poměrně pozvolným tempem. Stručně k vystoupení našich zastupitelů. Michaela Blahová připomněla, že kraj nechal propadnout dotaci 10 milionů na likvidaci ekologických škod po kotelně na mazut ve Valašském Meziříčí. Důvodem byla celková výše investice, nicméně ta stejně kraj čeká a ten mazut se sám neztratí. Leda by nějakým, zatím neznámým kanálem, utekl do Bečvy.
Šárka Jelínková vystoupila s dotazem v rámci bodu, kdy se schvaloval další nově uvolněný člen rady, pan Jaroš za Piráty. Na otázku zda tedy ubude nějaký uvolněný předseda výboru, aby se zbytečně nenavyšovaly náklady na uvolněné funkce, se dočkala negativní odpovědi.
Robert Teleky upozornil radu, že část jejího programového prohlášení týkajícího se letecké záchranné služby ve Zlínském kraji není realizovatelná. Letecká záchranná služba je záležitostí smluvních vztahů v celé ČR a kraj má minimální možnosti tuto věc v následujících čtyřech letech ovlivnit. Robert Teleky také zmínil problematiku očkování, zdůraznil možnosti praktických lékařů v tomto procesu a poděkoval zdravotníkům všech nemocnic v kraji za jejich nasazení.
Pavel Botek se zapojil aktivně v diskusi ke koncepci rozvoje integrované dopravy v kraji. Zdůraznil, že MHD nelze odebrat městům a cílem není to, jestli budeme platit kartou nebo telefonem, ale spokojený cestující. Vyjádřil také podivení nad nákupem tří Toyot R4 (4x4), každá za tři čtvrtě milionu pro management Kroměřížské nemocnice a podotkl, že možná by byly na Hanou vhodnější Hummery.
Miroslav Kašný se zeptal na důvod, proč kraj letos nepodpořil finančně Noc kostelů, tedy tradiční celoevropskou akci při které se s nejvýznamnějšími kulturními památkami obcí seznámí každoročně velké množství lidí. Shrnu-li stručně odpověď, důvodem bylo to, že církevních projektů bylo podpořeno již dost. Oficiální důvod pak byl nedostatek bodů, které projekt získal.
Jiří Čunek tradičně vystoupil vícekrát. Nejdůležitější bylo upozornění, na nesmyslné rozdělování dotací pro zdravotnictví v rámci programu REACT EU. V rámci tohoto programu stát nyní rozděluje 8 miliard korun. Vláda ANO a ČSSD zvolila pro rozdělení dotací systém, kdy peníze nezískají nejlepší či nejpotřebnější projekty. Úspěšní budou ti, kterým se po spuštění programu podaří nejrychleji zaregistrovat na příslušném serveru. Požádal proto radu, aby měla pro příslušnou půlnoc, kdy se bude program spouštět, nachystán tým ajťáků, kteří budou rychle klikat. Upozornil také na skutečnost, že rada obsazuje nově odborné posty podle politického klíče a kromě svých členů si přibírá i Trikolóru.
V závěru jsem ještě dvakrát přispěl se svou troškou do mlýna i já. Všichni sice již byli po osmi hodinách jednání unavení, nicméně připomenout, že v rámci budování Strategické průmyslové zóny Holešov musíme dbát na ochranu zdroje pitné vody a měli bychom jeho ochranu pro další generace zanést i do Zásad územního rozvoje kraje jsem si nemohl odpustit.
Jistě jste si všimli, že v celém průběhu zasedání zastupitelstva nepadlo ani slovo o Bečvě. To jsem samozřejmě nemohl připustit, neboť jde o záležitost, kterou je nutno připomínat neustále. Měl jsem dvě otázky na paní náměstkyni Ančincovou. Nejprve jsem se ujistil, že jsem správně pochopil z médií, že krajský úřad neobdržel po havárii žádný seznam firem, které havárii nemohly způsobit a že neví o žádných stacionárních měřidlech, které by na výpustích do Bečvy byly, což mi paní náměstkyně Ančincová potvrdila. Paní poslankyně Balaštíková (ANO), která toto tvrdila v Poslanecké Sněmovně, tedy nemluvila pravdu. Následně jsem se zeptal, zda výpusť, která je pod Dezou a je nejblíže místu havárie a odvádí dešťovou vodu ze Lhotky nad Bečvou a která je pravděpodobně i vyústěním historického potoka, protékajícího pod Dezou je kontrolována Krajským úřadem. Děkuji paní náměstkyni za vysvětlení, že tato výpusť spadá do pravomoci vodoprávního úřadu. Toto nicméně rozporoval pan starosta Valašského Meziříčí Stržínek.
Vzhledem k tomu, že jednání našeho klubu zastupitelů začínalo v 8.30 a konec jednání zastupitelstva byl v 19.02. Vyrazil jsem domů a strávil příjemný zbytek večera při přípravě materiálů na online výuku v následujícím dni, se sklenicí piva vedle notebooku.
Mgr. Štěpán Bekárek
předseda klubu zastupitelů KDU-ČSL