KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality Rok 2021 z pohledu KDU-ČSL Zlínský kraj
Zpět

Rok 2021 z pohledu KDU-ČSL Zlínský kraj

Přidáno 5. 1. 2022
Ilustrační foto
Jak vypadal rok 2021? Podívejte se na měsíční přehled.








LEDEN


Primární volby

 

sobotu 16. 1. 2021 se v Orlovně ve Zlíně uskutečnily primární volby pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v roce 2021. Vzhledem k rodící se trojkoalici jsme měli na kandidátce pouze 9 míst.

Na kandidátce ve Zlínském kraji byla místa obsazena klíčem:

1. KDU-ČSL
2. ODS
3. KDU-ČSL
4. ODS
5. TOP 09

Na konferenci vystoupili i zástupci koaličních stran, jmenovitě za ODS Stanislav Blaha a za TOP 09 Zuzana Vandame.

Primárních voleb se zúčastnilo 14 kandidátů. Delegáti zvolili devět kandidátů v tomto pořadí:

1. za KDU-ČSL / 1. místo kandidátky SPOLU 
Ondřej Benešík (okres UH), poslanec Parlamentu ČR, 44 let, Strání

2. za KDU-ČSL / 3. místo kandidátky SPOLU
Robert Teleky (VS), chirurg a radní města Vsetín, 53 let, Vsetín

3. za KDU-ČSL / 6. místo kandidátky SPOLU
Aleš Dufek (ZL), advokát a náměstek primátora Zlína, 47 let, Zlín

4. za KDU-ČSL / 8. místo kandidátky SPOLU
Štěpán Bekárek (KM), pedagog, 53 let, Kroměříž

5. za KDU-ČSL / 11. místo kandidátky SPOLU
Hana Bellova (VS), podnikatelka a pedagožka, 45 let, Dolní Bečva

6. za KDU-ČSL / 13. místo kandidátky SPOLU
David Surý (UH), radní Uherského Brodu, 36 let, Uherský Brod

7. za KDU-ČSL / 16. místo kandidátky SPOLU
Josef Vaněk (ZL), technický inženýr, 31 let, Zlín

8. za KDU-ČSL / 18. místo kandidátky SPOLU
Michal Výstup (UH), ředitel výroby zámeckého vína, 29 let, Boršice u Buchlovic

9. za KDU-ČSL / 21. místo kandidátky SPOLU
Zdislava Odstrčilová (VS), místostarostka města Valašské Meziříčí, 53 let, Valašské Meziříčí

S kandidáty se můžete podrobně seznámit skrze jejich video medailonky ZDE.
 

Staré Město má nového starostu. Josef Bazala se budu naplno věnovat Senátu



Po čtrnácti letech v lednu 2021 skončil jako starosta Starého Města Josef Bazala. Vzhledem k tomu, že se stal senátorem, nechtěl aby za něj vykonávali práci úředníci. Z tohoto důvodu se ve vedení města vystřídá se svým stranickým kolegou a  dosavadním neuvolněným místostarostou Kamilem Psotkou, který 18 let působil v radě města. Josef Bazala se i nadále bude podílet na rozvoji města a to jako neuvolněný místostarosta.
 

ÚNOR


Zakázka na novou nemocnici v Malenovicích zrušena!

 

Hejtman Holiš se pochlubil, že ušetřil 350 milionů korun, když zrušil zakázku týkající se nové nemocnice v Malenovicích.

To je mi logika ve stylu, že když nebudeme nic dělat, tak taky nic neutratíme (a taky nezkazíme). Podle stejného principu by mohl zrušit vlaky, autobusy, propustit lékaře, zavřít sociální služby a ušetřil by dokonce mnohem víc. 

Rolí kraje však nemá být škrtání investic do smysluplných a potřebných projektů. Kraj má naopak investovat, rozvíjet život v kraji a starat se o své občany. To je jediný důvod jeho existence.

Když jsem se byl podívat na začátku měsíce do Vsetínské nemocnice, viděl jsem, jak sestřičky tlačí pacienta z rentgenu ve sněhu mezi pavilony. Smutný pohled.

Je to dědictví zastaralého konceptu nemocničních areálů, kde jsou jednotlivá oddělení rozdělena do oddělených pavilonů.

Velmi podobně to bohužel funguje i v Baťově nemocnici ve Zlíně, kde jsou vzdálenosti dokonce ještě dvakrát větší. Nové nemocnice jsou již budované jako „jedna budova“ a oddělení jsou propojena vnitřními chodbami a výtahy.

Výstavba nové krajské nemocnice tak není jen o finanční úspoře (8 miliard za novou nemocnici versus 10 miliard za rekonstrukci staré nemocnice), ale i o zcela jiném komfortu pro pacienty, sestřičky a lékaře. A to je podle mě to hlavní: nová nemocnice má především sloužit lidem. Hejtmanství se ale zrušením zakázky rozhodlo vydat jiným směrem.

JIŘÍ ČUNEK
 

BŘEZEN

 

Pomáháme SPOLU

 

Na začátku měsíce března lídři kandidátky SPOLU Ondřej Benešík, Stanislav Blaha a Zuzanou Vandame předali 1500 kusů respirátorů Charita Uherské Hradiště a Charita Uherský Brod, které je rozdají potřebným. 

Jako zástupce koalice SPOLU předal Ondřej Benešík společně s naším náměstkem a kandidátem do Poslanecké sněmovny Alešem Dufkem 600 respirátorů terénní sociální službě ABAPO osobní asistence, která je jednou z největších ve Zlíně a starají se především o seniory a osoby s tělesným postižením. 

Celkově v naší republice rozdala koalice SPOLU 30 tisíc respirátorů. Věříme, že respirátory pro lidi v nouzi, znevýhodněné či sociálně slabší jsou potřebnější než volební kampaň.

K této výzvě se přidali i senátoři, kteří ve svých obvodech darovali respirátory potřebným.
 

DUBEN

 

Vrbětice - kauza, která otřásla celým Českem


Obyvatelé Vrbětic v našem Zlínském kraji na říjen 2014, kdy tam vybuchl muniční sklad, jen tak nezapomenou. Umírali při něm lidé.  Podle našich zpravodajců existuje důvodné podezření, že za to mohou ruské tajné služby. Teroristické útoky nemůžeme tolerovat! Snad to pochopí i další naši politici a nedovolí, aby se ruský státní ROSATOM nepodílel na dostavbě jaderné elektrárny Dukovany. Rusko Vladimira Putina není jen nebezpečí “na papíře”. Je to opravdová hrozba, která stojí lidské životy.
První reakce naší země byla dobrá. Vyhoštění ruských  zpravodajských důstojníků je správným krokem. A je dobře, že následovaly další kroky.

Vláda navíc požádala partnery z EU a NATO o koordinaci reakcí na OČEKÁVANÉ ruské dezinformační kampaně. Že se do takové kampaně zapojí i prezident Zeman alespoň zpochybňováním práce zpravodajských služeb a mlžením, není překvapivé. Ruská média ihned zpochybňování prezidenta Zemana využila. Například agentura Interfax s odvoláním na jeho slova napsala:  “Neexistují žádné důkazy o přítomnosti ruských agentů v obci Vrbětice v okamžiku výbuchu v muničním skladě.” Přitom poslanci v příslušných komisích a výborech důkazy viděli a závěry bezpečnostních složek jasně svými usneseními podpořili. Stejně reagovala vláda. Též sám Zeman, podle premiéra Babiše, postup vlády vůči Ruské federaci (vyhoštění ruských agentů s diplomatickým krytím) podpořil. Bohužel prezidentovo zpochybňování muže mít vliv na důvěru našich spojenců v EU a v NATO. Oprávněně se mohou ptát, proč prezident poškozené země zpochybňuje práci vlastních zpravodajských služeb, když jeho vláda žádá o podporu spojenců právě na základě důkazů a šetření zpravodajců. Jsem přesvědčen, že přesně o to šlo! A přesně toto prezidentovo jednání je velkým škraloupem na celé kauze. Týden jsme čekali na jeho vyjádření a co jsme se vlastně dozvěděli? Nic. Jen zpochybňování a proruskou hru. 

Z hlediska bezpečnosti našeho státu musí platit ovšem to, co platí již dávno. Naši odolnost proti vnějším a vnitřním bezpečnostním hrozbám musíme zajistit:
1. Důsledným dodržováním zásad právního státu.
2. Zlepšenou koordinací všech složek veřejné správy, včetně úzké koordinace vlády s parlamentem.
3. Důkladným a systematickým využíváním našich spojeneckých vazeb v NATO a EU. Předpokladem je dlouhodobá a JASNÁ pozice ČR vůči Rusku i Číně.
4. Kvalitním vzděláním zaměřeným na schopnosti kritického posuzování velkého množství dostupných informací. 
5. Návratem k hodnotové zahraniční politice postavené na podpoře demokracie a lidských práv ve světě.

ČR je bezpečnou zemí. Nebojme se!

Doplnění: Poté, co jsme schválili v Poslanecké sněmovně zákon na odškodnění obcí Zlínského kraje i jednotlivců po výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014, odhlasoval tento zákon v srpnu i Senát.

Jsem rád, že dohoda byla rychlá a téměř jednohlasná napříč oběma komorami Parlamentu, protože pro lidi postižené výbuchem to byla velmi složitá situace. Nejenže žili v nejistotě, mnohdy se ale nemohli dostat ke svému majetku, pečovat o něj a když se k němu konečně dostali, často zjistili, že je ve velmi špatném stavu.

ONDŘEJ BENEŠÍK

 

Zatajila informace o Bečvě. Jiří Čunek podal podnět k prošetření výroků poslankyně Balaštíkové




Více než dvě stě dnů to už v dubnu bylo od první otravy Bečvy. Vyšetřovatelé viníka stále nenašli. Poslankyně Margita Balaštíková (ANO) ale tvrdí, že jakožto tehdejší radní Zlínského kraje pro životní prostředí měla již 20. září v osm hodin seznam firem, které to být nemohly. Tuto informaci ale dementují jak bývalý hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL), tak současná náměstkyně, do jejíž gesce patří životní prostředí. Jiří Čunek se proto rozhodl obrátit na policii s podnětem k prošetření výroků poslankyně Balaštíkové, protože zřejmě má k dispozici informace, které neposkytla ani hejtmanovi, ani vyšetřovacím složkám.
 
„Paní poslankyně Balaštíková veřejně v Poslanecké sněmovně tvrdila, že měla k dispozici údaje o tom, které firmy Bečvu otrávit nemohly. Já jako hejtman jsem žádné takové materiály nedostal a neposkytla mi je ani paní Balaštíková, která v té době byla radní pro životní prostředí. Zjišťoval jsem, zda takové materiály existují, absolutně nikdo o nich neví. V Poslanecké sněmovně tedy paní Balaštíková buď vědomě lhala, nebo všem zatajuje materiály, které jsou důležité pro vyšetřování. Proto jsem se rozhodl podat podnět k prošetření, aby policie zjistila, o jaké materiály se jedná,“ uvedl senátor a bývalý hejtman Jiří Čunek.

Poslankyně Balaštíková v Poslanecké sněmovně 10. března 2021 řekla, že měla již 20. září seznam firem, které to v žádném případě být nemohly. Zdůvodnila to tím, že tyto firmy mají statická měření, to znamená, že na jejich výpustích jsou umístěny měřáky. Podle jejich slov jsou tyto měřáky v majetku patrně ČIŽP a neustále monitorují výtoky do veřejných vod.

„Informace, které paní Balaštíková řekla v Poslanecké sněmovně, jsem slyšel poprvé. Kontaktoval jsem tedy současnou krajskou náměstkyni pro životní prostředí s dotazem, zda jsou informace stále na Krajském úřadě ZK, zda se jedná o pravidelnou zprávu, zda existuje i seznam firem, které nemohly zavinit další otravy Bečvy, zda jsou měřáky majetkem ČIŽPu nebo firem a kde přesně se nacházejí. Z odpovědi vyplývá, že Krajský úřad Zlínského kraje, odbor stavebního řádu a životního prostředí, nevypracovával seznam firem, které nemohly způsobit ekologickou havárii na Bečvě dne 20. 9. 2020, jak tvrdila paní poslankyně Balaštíková. Nejedná se ani o pravidelnou zprávu, krajský úřad ani nemá informace, že by v daném území ČIŽP měl nějaká měřící zařízení. Pokud paní poslankyně tedy nelže, musí policie prošetřit, jaké informace o havárii má k dispozici,“ dodal poslanec Ondřej Benešík (KDU-ČSL).

Otrávená Bečva je častým tématem v Poslanecké sněmovně i na zasedání Zlínského kraje. Zatímco v Poslanecké sněmovně ale vznikl blok ANO, KSČM a nezařazených, kteří bod nechtějí zařadit, případně blokují hlasování o zřízení sněmovní vyšetřovací komise, ve Zlínském kraji je napříč politickým spektrem shoda, že je nutné otravu vyšetřit a poučit se z ní.

„Na prosincovém zasedání krajského zastupitelstva jsme přijali usnesení, které mimo jiné žádá všechny zodpovědné orgány státní správy a samosprávy, aby vytvořili maximální podmínky pro urychlené vyšetření této ekologické katastrofy, zároveň jsme vyzvali radu, aby obnovila samostatný a plnohodnotný odbor životního prostředí. Mrzí mě, že nic z toho se pod vedením ANO nestalo a ještě navíc paní poslankyně buď lže, nebo tají důležité informace,“ upřesnil navrhovatel usnesení a předseda krajského klubu zastupitelů KDU-ČSL Štěpán Bekárek.
 

KVĚTEN


Zahájení volební kampaně



Vážené sestry a bratři,

mám radost, že jsme 19. května mohli naši kontaktní volební kampaň zahájit v Brně. Ve městě, kde jsem prožíval krásných šest let období přechodu z konce mého dospívání do dospělosti, kde jsem studoval na „Mendlovce“ a zažíval úžasné noční rozjezdy šalin. Náš lídr a kandidát na premiéra Petr Fiala byl v Brně dvě období rektorem Masarykovy univerzity a ukázal, že umí manažersky řídit druhou největší univerzitu v zemi a  že je schopen nastartovat vědu a výzkum, přivést do tohoto regionu miliardy korun, které pomáhají rozvíjet nejenom region, ale i celou Českou republiku. A dokázal to bez skandálů, bez korupce, bez velkohubých řečí, s jasnou vizí a konkrétními kroky.

Těší mě, že společně s Petrem a Markétou dnes tvoříme koalici #SPOLU, protože naše země potřebuje zodpovědnou a poctivou správu s jasnou vizí. Společně jsme při zahájení kampaně ukázali, že i ve spolupráci s dalšími demokratickými stranami umíme dobře vládnout. Markéta Vaňková (primátorka Brna) a Honza Grolich (hejtman Jihomoravského kraje), kteří nás přivítali v Jihomoravském kraji, jsou důkazem, že neznají slova „že něco nejde“. Umí se podívat na problémy, umí je řešit, ať už je to očkování nebo boj se suchem. Jsem taky rád, že jsme kampaň začali v regionu, kde se snoubí folklór, tradice, ale i hodnoty, to, z čeho vycházíme, na čem stojíme jako Česká republika. Křesťanské a židovské hodnoty jsou tady živé.

Troufnu si říct, že nás čekají jedny z nejdůležitějších voleb za posledních třicet let. Od lidí často slyším, že nechtějí vládu chaosu či členy vlády, kteří neumějí říci svůj názor, protože se bojí. Členy vlády, kteří neumějí přiznat svůj majetek, nemluví pravdu, neumějí jasně definovat to, kdo je náš spojenec a pro koho dělají politiku. A já na to odpovídám, že pro nás, pro naši koalici jsou důležitá čtyři „S“: SVOBODA, SPRAVEDLNOST, SOLIDARITA a SUBSIDIARITA.

Věřím tomu, že SPOLU dokážeme táhnout za jeden provaz a posuneme Českou republiku kupředu.

MARIAN JUREČKA
předseda KDU-ČSL

 

 

ČERVEN


SPOLU pomáháme lidem zasaženým tornádem



Koalice SPOLU poslala 1,5 milionu obcím zničeným tornádem.



Na základě dohody se Národní ústav lidové kultury a společnost ColosseumTicket rozhodl věnovat výtěžek z prodeje vstupenek na „Finále verbuňku“ na podporu obětí řádění tornáda. Finanční prostředky budou odeslány na zvláštní účet Diecézní charity Brno. Předsedou poroty byl i letos senátor Josef Bazala. 
 

ČERVENEC


Dětské skupiny zachráněny




Politika se musí dělat pro lidi. 

V poslední době se na mě i mé kolegy obracelo velké množství rodičů, ale i starostů, kteří nesouhlasili s destruktivním vládním nápadem na zrušení dětských skupin. Starostové by totiž museli řešit navýšení míst ve školkách, což je pro ně často obrovská komplikace, rodiče by kvůli tomuto návrhu přišli v lepším případě o svobodu, zda své dítě dají do školky nebo do dětské skupiny, ale v mnoha případech i o jakoukoliv možnost umístit své děti do nějakého předškolního zařízení. Míst ve školkách je totiž v některých oblastech zoufale málo a jejich navýšení “mávnutím kouzelného proutku” starostové neumí. 

Naštěstí se nám SPOLU podařilo tento nesmyslný nápad zastavit a dětské skupiny zůstanou zachovány! 

Rodičům zůstane flexibilní alternativa k předškolní péči o své děti, pomůže jim to lépe slaďovat péči o rodinu a práci a starostové budou mít o pár vrásek míň. 
Konzultace s těmi, kterých se zákony týkají, v tomto případě s rodiči a starosty, je velmi důležitá! Díky za vaše podněty!

ONDŘEJ BENEŠÍK
 

SRPEN


Boj za Bečvu nevzdáme! Proč ani po roce neznáme viníka ekologické katastrofy?




Kvůli ekologické katastrofě na Bečvě jsem se v Poslanecké sněmovně obracel na vládu opakovaně. Dost dlouho trvalo, než se nám přes odpor poslanců ANO a KSČM podařilo sestavit parlamentní vyšetřovací komisi. Vznikla i petice občanů, kterou podepsaly tisíce lidí. Za tu dobu uplynulo v těžce zkoušené řece mnoho vody. Pochybnosti, které v souvislosti s desítkami tun uhynulých ryb oprávněně vyvstaly, však vláda ani po roce nerozptýlila. Stále nemáme spolehlivé výsledky vyšetřování a řada otázek zůstává nezodpovězena. 

V srpnu jsme se s kolegou Stanislavem Blahou setkali s panem Stanislavem Pernickým, který byl jako jeden z prvních u otrávené řeky. Zkušenému rybáři se hned od počátku nezdál postup vyšetřujících, kteří bezprostředně po katastrofě nešli proti proudu řeky až do místa, kde by našli živé ryby.

S profesorem Jakubem Hruškou, vedoucím Oddělení biogeochemických a hydrologických cyklů Akademie věd ČR, nedávno provedli experimentální pokus u výpusti z areálu rožnovské Tesly, která byla vyšetřovateli označena jako zdroj znečištění Bečvy. Vylili u jezu sůl a zkoumali, kde se smíchá s vodou. Podle jejich závěrů není možné, aby ryby hynuly až po třech a půl kilometrech od této výpusti. Místo, kde rybáři našli první otrávené ryby, dělí od rožnovského kanálu, kromě této vzdálenosti, i pět peřejí a dva velké jezy.

Výsledky svého pokusu prezentovali oba pánové zmíněné parlamentní vyšetřovací komisi. Vláda si může být jista, že se Poslanecká sněmovna bude této katastrofě dále věnovat. I my poslanci totiž máme o vyšetřování vážné pochybnosti. Vzbuzuje je například fakt, že jako možný zdroj znečištění byla z okruhu podezřelých vyřazena už jeden den po havárii meziříčská chemička DEZA z holdingu Agrofert.

Česká inspekce životního prostředí spadající pod ministra Brabce z ANO tak měla o věci jasno o tři dny dříve, než se o výskytu kyanidu v řece a zdravotních rizicích s tím spojených dozvěděli místní občané! Je opravdu možné vyloučit tak rychle jako případný zdroj znečištění firmu, prokazatelně disponující kanálem umožňujícím vypouštění kyanidy obsahující odpadní vodu z čističky přímo do toku řeky?

Nejde jen o pochybnosti o postupu orgánů bezprostředně po katastrofě. Jak máme mít důvěru v instituce, které nejsou schopny ani za rok odhalit toho, kdo kyanid do řeky vypustil? Jak by stát zajistil bezpečí občanů například po teroristickém chemickém útoku na zdroje pitné vody, tedy v situaci, kdy by bylo nutno zjistit zdroj znečištění bleskově? Přístup inspekčních orgánů i vyšetřovatelů se musí změnit. Nová vláda by měla iniciovat v zájmu účinnější ochrany přírody i legislativní změny.

Boj za Bečvu nevzdáme! Přírodu máme jen jednu a lhostejnost k ní by se nám mohla šeredně nevyplatit!

ONDŘEJ BENEŠÍK
 

ZÁŘÍ


Nová krajská nemocnice odložena do roku 2040


Zajímavý bod byl odhlasován na zářijovém Zastupitelstvu Zlínského kraje. Zastupitelstvo odsouhlasilo návrh Rady na odložení stavby nové krajské nemocnice.

Co to znamená pro krajské zdravotnictví a občany?

V první řadě se bude za velké peníze opravovat staré nebo bourat a postupně stavět nové. Možná si pamatujete, jak tady před rokem současná koalice volala, že interna je v dobrém stavu. Dnes už chtějí v Baťově nemocnici stavět za 3 miliardy novou internu a urgentní příjem, protože stará interna je v havarijním stavu a bude se bourat. Zajímavé, jak se stav budovy během roku může změnit. Pacienti, lékaři a zaměstnanci nemocnice se tak mají na co těšit.

Za druhé je tu otázka, co bude s pozemky na nemocnici. A tím se dostáváme k důvodu odložení stavby.

Kdyby se stavba úplně zrušila, hrozilo by navrácení pozemků, a to kraj u tak strategického místa dovolit nechce. Hlavní otázka tedy je, co s lukrativními pozemky kraj vlastně zamýšlí.
Takže teď koalice bude bořit, opravovat a přitom nechá ležet ladem strategické pozemky. Místo toho, abychom se přizpůsobovali světovým zdravotnickým trendům, budeme pomaličku opravovat a budovat, i když nám stávající areál nebude dovolovat se naplno rozvíjet.

Bohužel nezvítězil pragmatismus, ale politický populismus.
 

ROBERT TELEKY


ŘÍJEN

 

Volby do Poslanecké sněmovny a jejich zhodnocení ve Zlínském kraji

 

2 333 681, 1 493 905, 87 019, 35 865, 2 485, 108, 23, 3.

To je 8 čísel, které je důležité znát ve spojitosti s letošními volbami.

2 333 681 - Tolik hlasů získaly koalice SPOLU a koalice Pirátů a Starostů dohromady od voličů.
1 493 905 - Tolik hlasů získala koalice SPOLU celorepublikově.
87 019 - Tolik hlasů získala koalice SPOLU ve Zlínském kraji.
35 865 - O tolik hlasů zvítězila koalice SPOLU celorepublikově nad hnutím ANO.
2 485 - O tolik hlasů zvítězila koalice SPOLU ve Zlínském kraji.
108 - Tolik poslanců mají dohromady koalice SPOLU s koalicí Pirátů a Starostů.
23 - Tolik poslanců bude tvořit Poslanecký klub KDU-ČSL.
- Tolik poslanců KDU-ČSL zasedne v Poslanecké sněmovně za Zlínský kraj.

Ve Zlínském kraji koalice SPOLU vyhrála ve všech okresech kromě Kroměřížského. Koalice SPOLU nakonec získala čtyři mandáty. První dva získali stávající poslanci Ondřej Benešík (KDU-ČSL) a Stanislav Blaha (ODS). Třetí mandát získala trojka na kandidátce Robert Teleky (KDU-ČSL) a posledním poslancem se stal Aleš Dufek (KDU-ČSL), kterého do Poslanecké sněmovny vykroužkovali voliči.

I v počtu preferenčních hlasů koalice SPOLU dominovala. V první pětici se umístili tři kandidáti z koalice SPOLU, dva z nich byli zástupci KDU-ČSL. I tak se bohužel opakoval scénář z minulých voleb, kdy Ondřej Benešík prohrál s Radkem Vondráčkem o 400 hlasů. 

Radek Vondráček /ANO/ – 10 853 hlasů
Ondřej Benešík /koalice SPOLU/ – 10 440 hlasů
Stanislav Blaha /koalice SPOLU/ – 9 463 hlasů
Petr Gazdík /koalice PirátSTAN/ – 9 076 hlasů
Robert Teleky /koalice SPOLU/ – 8 416 hlasů

Při detailním pohledu na preferenční hlasy na kandidátce koalice SPOLU šla vidět podpora pro KDU-ČSL. Vždyť prvním náhradníkem se stal další skokan z KDU-ČSL Štěpán Bekárek.

 

Z pohledu zaměstnanců Krajské kanceláře KDU-ČSL šlo opravdu o povedenou kampaň. Spolupráce s koaličními partnery fungovala a podařilo se nám vytvořit přátelské prostředí. Stejně tak musíme poděkovat naší členské základně, která velmi pomohla s roznášením prvních předvolebních novin, předvolebních materiálů a vyvěšování plachet. Mluvili jste i se svými známými, s rodinou, přesvědčovali jste je. I díky Vaší aktivitě se tak podařila změna! A za to Vám patří velký dík.


LISTOPAD

 

Práce v Poslanecké sněmovně naplno začíná.
V jakých výborech zasednou naši poslanci?

 

V pondělí 8. listopadu se oficiálně poslanci stali Ondřej Benešík, Robert Teleky a Aleš Dufek. Kromě práce na plénu Poslanecké sněmovny začala i práce ve výborech. Ondřej Benešík bude pokračovat i toto volební období jako předseda Výboru pro evropské záležitosti, nově bude členem Zahraničního výboru. Robert Teleky je členem Hospodářského výboru a Výboru pro zdravotnictví, Aleš Dufek se stal místopředsedou Ústavně - právního výboru a je členem Mandátového a imunitního výboru.

Přejeme jim hodně zdaru ve výkonu jejich funkce.
 

Zlínský kraj má silný hlas

 

To jsou oni! Poslanci a senátoři za KDU-ČSL ze Zlínského kraje. A to ještě nejsou kompletní, protože jim chybí Ondřej Benešík.

KDU-ČSL má v současnosti svůj největší poslanecký klub. Máme 23 poslanců a poslankyň. A v Senátu máme ještě dalších 12 zákonodárců! 

To už je velká politická síla a je potřeba se domlouvat na společných krocích, aby se co nejvíce naplňoval program KDU-ČSL. Abychom dokázali  co nejefektivněji podpořit potřebné, handicapované, seniory, pracující rodiny s dětmi a další, na které současný systém více či méně zapomíná. 

Velmi silný hlas má i Zlínský kraj, vždyť máme 4 senátory a 3 poslance (na fotografii chybí Ondřej Benešík). Takže se na ně neváhejte obrátit. Jsou tu pro vás!


PROSINEC


Jiří Čunek podal trestní oznámení na hejtmana Holiše




Lhát se nemá a v politice už vůbec ne! Proto jsem se rozhodl podat trestní oznámení na hejtmana Radima Holiše, který prohlašuje, že nová nemocnice by ještě před zdražením stála 15 miliard, místo původních 8 miliard korun.

Jako politik umím žít s tím, že mě odpůrci pomlouvají, ale vadí mi, že uráží práci mnoha desítek lidí; ať už z úřadu nebo projektanty vítězného návrhu. Hlavně pak jsou obelháváni voliči, kteří se rozhodují na základě nepravdivých informací.

Částku 8 miliard spočítaly 4 renomované kanceláře, které zvítězily v soutěži na projekt nové nemocnice. V této chvíli pracují například na novém onkologickém centru v Praze, nebo na rekonstrukci IKEM. Jedna z kanceláří v letošním roce získala hlavní cenu v soutěži Česká cena za architekturu, kde byla oceněna i mezinárodní porotou. Tyto vítězné kanceláře přitom ručí částkou sto milionů korun, že se cena nezvýší. Proti tomu stojí Radim Holiš, který argumentuje úplně jinou částkou a odmítá říct, kdo a na základě čeho ji spočítal.

Projekt nové nemocnice nevznikl v mé hlavě a z mého rozmaru, ale najali jsme odborníky, kteří spočítali cenu rekonstrukce staré nemocnice a cenu nové a ta vyšla lépe. Náš kraj měl možnost být první s novou nemocnicí a posunout péči o naše zdraví na vyšší úroveň, teď to opět bude Praha.

Věřím, že díky tomuto trestnímu oznámení se každý dozví pravdu. Politici, kteří pracují, nepotřebují lhát a má za ně mluvit odvedená práce. Za mnou ji vidět můžete, například v podobě nového vlakového nádraží, které se teď buduje na Vsetíně za téměř 3 miliardy. Za tuto částku Vsetín nezíská jen nové nádraží, ale celé nové řešení centra města.

JIŘÍ ČUNEK