Na jednání odborné komise KDU-ČSL pro zahraniční politiku jsme s předními odborníky na Latinskou a Severní Ameriku - prof. Josefem Opatrným a PhDr. Janem Hornatém diskutovali o vývoji v jednotlivých zemích těchto regionů, potenciálu a nových možnostech spolupráce s Českou republikou i s EU.
V Severní, ale zejména v Střední a v Jižní Americe, je velký potenciál ke spolupráci s řadou zemí v oblasti energetiky, environmentálních technologií, potravinářství nebo obrany a bezpečnosti.
Euroatlantická vazba zůstává nezpochybnitelným pilířem bezpečnostní politiky EU. O naše obranné technologie a užší bezpečnostní spolupráci projevují zájem ale i země Latinské Ameriky, například Chilská republika.
EU v současné době dojednává několik investičních a obchodních dohod s jednotlivými zeměmi (Chile, Mexiko) a regionálním uskupením MERCOSUR.
Přirozeným propagátorem užších vazeb mezi EU a Latinskou Amerikou je Španělsko, které bude za rok předsedat Radě.
Madrid už avizoval, že posílení vztahů se zeměmi Střední a Jižní Ameriky bude jednou z priorit španělského předsednictví. České/československé výrobky a technologie mají v tomto regionu dobrou reputaci a tedy i potenciál vzájemné spolupráce využít.
Řada českých firem v regionu Latinské Ameriky úspěšně působí a sněmovní výbor pro evropské záležitosti sleduje a konzultuje průběh jednání o obchodních a investičních dohodách, jak s Evropskou komisí, tak se zástupci podnikatelů.
I o této problematice jsem jednal se španělskými kolegy.
ONDŘEJ BENEŠÍK