MF Dnes
Povolební vyjednávaní ve Zlínském kraji neskončila, ale reálně vypadá vznik krajské koalice vítězné KDU-ČSL s hnutími ANO a STAN. Ve hře jsou ovšem i jiné varianty.
ZLÍNSKÝ KRAJ Lídr lidovců Jiří Čunek, který získal nejvíc preferenčních hlasů a jeho lidovci porazili druhé ANO o sedm procent, si už vybírá partnery do koalice. Sešel se se všemi stranami, které se do zastupitelstva dostaly. A přestože nechce mluvit o možných podobách koalice, když vylučuje pouze spolupráci s komunisty, lze vznik možných spojení odhadnout.
1 Koalice KDU-ČSL, ANO a STAN
Jednoznačně nejpravděpodobnější varianta. Jde o tři nejúspěšnější strany ve volbách, které nerozděluje program ani osobnosti. Společně by tato koalice měla 26 křesel v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu, což je dostačující většina.
„Taková trojkoalice je možná, nejsme ale ještě rozhodnutí. Víc toho z nás teď nedostanete,“ uvedl stručně krajský předseda KDU-ČSL Jiří Stodůlka.
„Tyto tři subjekty k sobě mají programově blízko, navíc zástupci lidovců a hnutí STAN mají dlouhodobě dobré kontakty,“ míní politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci.
Čunek a dvojka kandidátky STAN Petr Gazdík patřili jako opoziční zastupitelé k nejčastějším kritikům levicové koalice ČSSD, KSČM a Strany práv občanů, která ve volbách neuspěla. Navíc oba si už před volbami řekli, že by ve spolupráci mohli pokračovat i po volbách.
„Ještě jsme se nebavili o počtech radních, ale je to pro nás přijatelná varianta,“ naznačil lídr STAN a zlínský primátor Miroslav Adámek.
Hnutí ANO má o tuto koalici zájem, ale má i vlastní představu o rozložení sil v radě: 4 křesla pro lidovce, 3 pro ANO, 2 pro STAN. „To je férové rozložení sil podle výsledků voleb,“ míní krajský předseda ANO Pavel Pustějovský. Připomněl, že ANO a STAN vedou společně druhým rokem zlínskou radnici.
Čunek už řekl, že nebude nutně chtít pro svoji stranu většinu. „Mám ideální složení koalice v hlavě, ale sdělovat ho nebudu,“ uvedl stručně. Čunek má dobré vztahy s šéfem ANO Andrejem Babišem, který ho dokonce chtěl mít při parlamentních volbách ve Zlíně jako lídra. Spolupráci lidovců s ANO tedy nic nebrání. Čunek si s krajským vedením KDU-ČSL probere možné varianty a s konkrétními návrhy pak osloví vybrané strany.
„Dohodnuti bychom mohli být nejpozději na začátku příštího týdne,“ nastínil.
Tip MF DNES:
90 %
2 KDU-ČSL, ANO, STAN, ODS/ČSSD
Varianta se čtvrtým členem koalice je možná, avšak není k ní žádný praktický (ani pragmatický) důvod. Pokud tedy nepočítáme zájem ČSSD, která se snaží za každou cenu v radě udržet, a také snahy ODS, pro niž by to byl vytoužený návrat do vedení kraje.
„Zájem máme a nemáme přehnané požadavky,“ vzkázal lídr ČSSD Petr Navrátil, jehož díky preferenčním hlasům přeskočil končící hejtman Stanislav Mišák. „Na druhou stranu vidím naše šance jako malé. Bude to o vůli vítěze voleb, jestli bude chtít větší podporu, nebo bude pro razantní změnu,“ doplnil. A změna je slovo, které hovoří proti této variantě. Čunek jako ostrý opoziční zastupitel, jehož navíc před čtyřmi lety ČSSD „vyšplouchla“ z povolebních vyjednávání, má šanci začít s čistým stolem a bez lidí z minulosti. A to je pro něho určitě lákavé.
„Matematicky vzato nás nepotřebují. Ale když začnou dva koaliční zastupitelé „střečkovat“, mohou hejtmana vydírat. S námi by měla koalice pohodlnou většinu,“ přemítá lídr ODS Jan Pijáček.
ODS už se potkala s hnutím ANO, ČSSD s hnutím STAN. Nicméně na vzájemnou dohodu to nevypadá. „Nevidím důvod, proč by měla být koalice čtyřčlenná,“ odmítl to Pustějovský. „To už je přitažené za vlasy,“ podotkl Adámek.
Tip MF DNES:
5 %
3 KDU-ČSL, STAN, Soukromníci a Svobodní, ODS
S rolí v opozici se nehodlá smířit ani hazardní magnát Ivo Valenta, který coby lídr kandidátky Soukromníků a Svobodných získal třetí nejvyšší počet preferenčních hlasů. A proto si myslí, že má právo být v koalici. Nelení a průběžně se setkává se zástupci většiny stran.
„Líbila by se mi koalice složená z lidovců, STAN, ODS a nás. Logicky se to i nabízí, protože Čunek, Adámek a já jsme nasáli nejvíce preferenčních hlasů,“ nastínil Valenta.
Spolupracovat nechce s hnutím ANO, neboť na celostátní úrovni válčí kvůli hazardu s jejím předsedou Babišem. O to větší má zájem poslat ANO do opozice.
„Když se budou chtít dohodnout, tak se dohodnou,“ podotkl k této variantě koalice Pustějovský.
Politolog Šaradín tomu však příliš nevěří. „Valenta nemá šanci se dostat do koalice, i když vyloučit se to nedá,“ řekl.
Tip MF DNES:
3 %
4 KDU-ČSL, ANO, ČSSD
Koalice na vládním půdorysu by se nesmírně zamlouvala sociální demokracii. Ani ANO by nebylo vysloveně proti, byť preferuje STAN. Nicméně jsme opět u toho: Čunek nemá důvod přibrat ke spolupráci politiky z ČSSD, vůči nimž se poslední čtyři roky vymezoval. I když je sociální demokracie ochotná na kritiku jakoby zázrakem zapomenout.
„Kritika je úlohou opozice. Myslím, že se mezi námi nevyhloubily tak velké příkopy,“ řekl Navrátil. „Pokud jednání půjdou tímto směrem, dovedu si představit koalici na vládním půdorysu.“ Tip MF DNES:
2 %
5 Nepravděpodobné koalice
Čunek si může být téměř jistý tím, že se za jeho zády strany nedohodnou na koalici, v níž by lidovci nebyli, a jejich lídr by se tak nestal hejtmanem.
ANO by získalo těsnou většinu s ČSSD, STAN a ODS. Vyčkávat však bude na návrh Čunka. Spolupracovat s Valentou ani hnutím Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura nechce.
Jiná spojení stran nedají nadpoloviční většinu v zastupitelstvu, protože s komunisty nechce spolupracovat téměř nikdo. Takže Čunek sice připouští, že může vzniknout koalice bez něho, ale na doplňující dotaz MF DNES, zda to považuje ze reálné, odpověděl jasně: „Ne.“
Foto popis| Budoucí koalice? Jako první mluvil Jiří Čunek o koalici s Margitou Balaštíkovou (ANO) a Miroslavem Adámkem (STAN).
Foto autor| 3x foto: Jan Salač, MAFRA
O autorovi| Milan Libiger, redaktor MF DNES
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Zlínský kraj