Rostislav Sochorec ze Starého Města a Jan Plesl z Vlčnova se stali v roce 1946 poslanci Ústavodárného Národní shromáždění republiky Československé. Oba dva byli nakonec komunisty zavražděni.
Právě v těchto dnech vzpomínáme na Jana Plesla, který 21. srpna 1953 zemřel ve věznici na Mírově na následky krutého věznění. 20.srpna 2023 jsme se setkali ve Vlčnově, abychom uctili jeho památku.
Jeho život byl plný boje za demokracii. Za druhé světové války bojoval proti nacistům v odbojových organizacích, v roce 1941 byl dokonce zatčen, následně byl ale propuštěn.
Po druhé světové válce se na Slovácku pro svou bezúhonnost a obětavost těšil velké vážnosti, a to dokonce i u KSČ, která nakonec s určitými výhradami nebránila jeho vstupu do „obrozené“ ČSL. V parlamentu vystupoval proti rozpínavosti komunistů v armádě, kritizoval i ideologickou indoktrinaci mladých vojáků komunisty. Od března 1948 stál u zrodu skupiny bývalých poslanců, která se neoficiálně a pravidelně stýkala a připravovala vznik alternativního subjektu, jenž měl po očekávaném pádu režimu nahradit kolaborující „obrozenou“ ČSL.
V lednu 1949 byla jejich činnost odhalena Státní bezpečností a on a další desítky osob byly zatčeni a obviněni z velezrady a špionáže. Jeho pohřeb se stal symbolem vzdoru. Když byl pohřbíván rodném Vlčnově, z pohřbu se stala spontánní protirežimní manifestací.
Na oběť těchto lidovců, kteří bojovali a obětovali se za demokracii v Československu, nesmíme zapomínat. Kdo se nepoučí z vlastní minulosti, je odsouzen ji opakovat…
Odkaz Jana Plesla je ale i v dnešní politice znát. Mezi lidoveckými poslanci totiž najdete
Jiřího Horáka, pravnuka Jana Plesla.
Senátor Josef Bazala