KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality Zatajila informace o Bečvě. Jiří Čunek podal podnět k prošetření výroků poslankyně Balaštíkové
Zpět

Zatajila informace o Bečvě. Jiří Čunek podal podnět k prošetření výroků poslankyně Balaštíkové

Přidáno 12. 4. 2021
Ilustrační foto
Více než dvě stě dnů už uběhlo od první otravy Bečvy. Vyšetřovatelé viníka stále nenašli. Poslankyně Margita Balaštíková (ANO) ale tvrdí, že jakožto tehdejší radní Zlínského kraje
pro životní prostředí měla již 20. září v osm hodin seznam firem, které to být nemohly. Tuto informaci ale dementují jak bývalý hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL), tak současná náměstkyně, do jejíž gesce patří životní prostředí. Jiří Čunek se proto rozhodl obrátit na policii s podnětem k prošetření výroků poslankyně Balaštíkové, protože zřejmě má k dispozici informace, které neposkytla ani hejtmanovi, ani vyšetřovacím složkám.
 
„Paní poslankyně Balaštíková veřejně v Poslanecké sněmovně tvrdila, že měla k dispozici údaje o tom, které firmy Bečvu otrávit nemohly. Já jako hejtman jsem žádné takové materiály nedostal a neposkytla mi je ani paní Balaštíková, která v té době byla radní pro životní prostředí. Zjišťoval jsem, zda takové materiály existují, absolutně nikdo o nich neví. V Poslanecké sněmovně tedy paní Balaštíková buď vědomě lhala, nebo všem zatajuje materiály, které jsou důležité pro vyšetřování. Proto jsem se rozhodl podat podnět k prošetření, aby policie zjistila, o jaké materiály se jedná,“ uvedl senátor a bývalý hejtman Jiří Čunek.

Poslankyně Balaštíková v Poslanecká sněmovně 10. března 2021 řekla, že měla již 20. září seznam firem, které to v žádném případě být nemohly. Zdůvodnila to tím, že tyto firmy mají statická měření, to znamená, že na jejich výpustích jsou umístěny měřáky. Podle jejich slov jsou tyto měřáky v majetku patrně ČIŽP a neustále monitorují výtoky do veřejných vod.

„Informace, které paní Balaštíková řekla v Poslanecké sněmovně, jsem slyšel poprvé. Kontaktoval jsem tedy současnou krajskou náměstkyni pro životní prostředí s dotazem, zda jsou informace stále na Krajském úřadě ZK, zda se jedná o pravidelnou zprávu, zda existuje i seznam firem, které nemohly zavinit další otravy Bečvy, zda jsou měřáky majetkem ČIŽPu nebo firem a kde přesně se nacházejí. Z odpovědi vyplývá, že Krajský úřad Zlínského kraje, odbor stavebního řádu a životního prostředí, nevypracovával seznam firem, které nemohly způsobit ekologickou havárii na Bečvě dne 20. 9. 2020, jak tvrdila paní poslankyně Balaštíková. Nejedná se ani o pravidelnou zprávu, Krajský úřad ani nemá informace, že by v daném území ČIŽP měl nějaká měřící zařízení. Pokud paní poslankyně tedy nelže, musí policie prošetřit, jaké informace o havárii má k dispozici,“ dodal poslanec Ondřej Benešík (KDU-ČSL).

Otrávená Bečva je častým tématem v Poslanecké sněmovně i na zasedání Zlínského kraje. Zatímco v Poslanecké sněmovně ale vznikl blok ANO, KSČM a nezařazených, kteří bod nechtějí zařadit, případně blokují hlasování o zřízení sněmovní vyšetřovací komise, ve Zlínském kraji je napříč politickým spektrem shoda, že je nutné otravu vyšetřit a poučit se z ní.

„Na prosincovém zasedání krajského zastupitelstva jsme přijali usnesení, které mimo jiné žádá všechny zodpovědné orgány státní správy a samosprávy, aby vytvořili maximální podmínky
pro urychlené vyšetření této ekologické katastrofy, zároveň jsme vyzvali radu, aby obnovila samostatný a plnohodnotný odbor životního prostředí. Mrzí mě, že nic z toho se pod vedením ANO nestalo a ještě navíc paní poslankyně buď lže, nebo tají důležité informace,“
upřesnil navrhovatel usnesení a předseda krajského klubu zastupitelů KDU-ČSL Štěpán Bekárek.