KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality Životní prostředí je pro nás v Uherském Brodě důležité
Zpět

Životní prostředí je pro nás v Uherském Brodě důležité

Přidáno 1. 4. 2021
Ilustrační foto
Ihned po nástupu do politiky jsem prověřil možnosti vybudování nové vodní plochy. Naštěstí město Uherský Brod pravidelně skupuje pozemky pro nejrůznější směny.
V Újezdci jsme obnovili mlýnský náhon a přivedli vodu do nového vodního díla. Jeho funkce jsou zadržování vody v krajině a zároveň místo pro rekreaci.  

MAR_0018.jpg

MAR_0014.jpg

MAR_0022.jpg

Skloubení zábavy, edukace a výletů je i neustálé rozšiřování stávajících naučných prvků. V Brně na veletrhu Region tour jsem si všiml šikovného řezbáře. Právě vyřezával nějakého orla a všiml jsem si v jeho booku i figurek. Tuším, že to byl ledňáček. Úplně mě nadchlo, jak realistické a nekýčovité jednotlivé figurky jsou. Na dotaz, jestli by udělal i jiné ptáky a živočichy, mi řezbář odpověděl, že jestli mám fotku, udělá cokoliv. Tak jsem jej jednoho jarního dne navštívil, řekl mu koncepty a vznikly tyto krásné, vyřezávání naučné cedule. Vzniklo několik cedulí, některé se věnují rybám, ptákům nebo lesní zvěři. 

DSC_6241.jpg

V lokalitě Jiřičky Nivničky jsme umístili naši první ornitologickou pozorovatelnu. Právě na těchto místech je možné vidět čápa černého, ledňáčka nebo volavku. Ornitologickou pozorovatelnu jsme uvedli do provozu v roce 2017. 

DSC_6245.jpg

A protože jsem vášnivý cimrmanolog, hledal jsem, zda je stopa Járy Cimrmana i v Uherském Brodě. Našel jsem jeho autosochu. Tato autosocha byla slavnostně nalezena v minulém roce.  

_DSC2923.jpg

Revitalizace starých ovocných sadů v místě zaniklé obce Zákřov. Projekt cca za 4 miliony korun, kde se vysadilo stovky nových keřů, vyčistily se sady od náletových křovin. 

MAR_0230.jpg

Enviromentální park Škrlovec je přímo na sídlišti Olšava. Prostor v nivě potoka byl osázen novými stromy, vytvořili jsme tůně pro zadržení vody a biotopy. Byl to dlouhou dobu zakletý projekt, kdy Operační program Životní prostředíp neustále měnil podmínky. Po zdravém naštvání jsem navrhoval vybudování tohoto parku za vlastní prostředky, bez účasti dotačních prostředků.

 A co aktuálně v Uherském Brodě děláme?
 
  • Aktuálně revitalizujeme rybník Kačák 

  • Provozujeme online přenos čapího hnízda Online přenos čapího hnízda v Uherském Brodě 

  • Tvoříme projekt zelené cesty ve městě 

  • Budeme revitalizovat prostor u kostela

  • Zatravnili jsme desítky kilometrů polních cest 

  • A vysadili jsme přes 5000 stromů v rámci interakčních prvků

    David Surý

    Radní Uherského Brodu