KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality Zpráva o tom, jak jsme nevyjednali koalici ve Zlínském kraji.
Zpět

Zpráva o tom, jak jsme nevyjednali koalici ve Zlínském kraji.

Přidáno 9. 10. 2020
Ilustrační foto
kdu
V mediálním a internetovém prostoru se honí celá řada zpráv, informací a domněnek o tom, jak probíhala jednání o vzniku vládní koalice ve Zlínském kraji. Velmi dobrý článek na toto téma napsali Zlínští piráti na svém webu. Co mne nemile překvapilo, bylo uvedení některých nepravdivých informací, které se v tomto článku objevily ve vztahu ke KDU-ČSL. Jak to tedy bylo?
 
Konečné výsledky voleb byly známy v sobotu v pozdních večerních hodinách. Ještě v sobotu večer jsme se telefonicky spojili s lídry Pirátů a STANu a se zástupcem ODS a oslovili jsme je ohledně jednání o koalici. Následně jsme dohodli konkrétní termíny jednání. S ODS a STAN jsme dohodli schůzky na nedělní odpoledne. Piráti nám bohužel sdělili, že v neděli již s námi jednat nemohou, neboť nejsou schopni dát dohromady jednací tým, dohodli jsme tedy s nimi schůzku na pondělní odpoledne. Schůzky s ODS a STAN proběhly v neděli. Přes některé názorové rozdíly jsme si navzájem potvrdili, že máme zájem o spolupráci. Z naší strany pak bylo jasně řečeno, že souhlasíme s vytvořením oponentního posudku k výstavbě nové nemocnice ve Zlíně i s otevřením diskuse o koncepci zdravotnictví ve Zlínském kraji. Dále jsme projednali a připustili možnost, že by v této koalici nebyl hejtmanem náš lídr Jiří Čunek a že by nebyl členem rady ZK. Tuto variantu jsme ale nepotvrdili, neboť k tomu neměl náš vyjednávací tým mandát.

V pondělí jsme se setkali s jednacím týmem Pirátů. Jednání proběhlo věcně. Piráti nás seznámili se svými pravidly, my jsme jim sdělili, že máme zájem na vytvoření koalice KDU-ČSL, Piráti, STAN a ODS. Dále jsme naše partnery informovali o tom, že souhlasíme s vytvořením oponentního posudku k výstavbě nové nemocnice ve Zlíně i s otevřením diskuse o koncepci zdravotnictví ve Zlínském kraji. Jiří Čunek, který byl jednání přítomen, Pirátům sdělil, že v zájmu vytvoření koalice netrvá na postu hejtmana ani na místě v radě ZK. Dále jsme navrhli, že Piráti mohou mít v radě tři členy, dva radní a statutárního náměstka.  Ze strany Pirátů následně padla otázka, zda jim nenabídneme post hejtmana, protože slyšeli, že to máme v úmyslu. Naší odpovědí bylo, že jde zřejmě o mediální domněnky a že to v tuto chvíli v úmyslu nemáme. Piráti dále chtěli znát jména lidí, které budeme nominovat do rady a na hejtmana. Na tuto otázku jsme jim odmítli odpovědět, protože tyto nominace musí schválit náš krajský výbor. Z naší strany naopak padla nabídka, že si mohou vybrat, které odbory budou chtít řídit. Na jejich dotaz zda nebudeme trvat na tom, že budeme mít zdravotnictví, jsme odpověděli, že v žádném případě a že jim zdravotnictví rádi necháme, budou li mít zájem. Sdělili jsme partnerům v jednání, že bychom si s nimi rádi domluvili co nejdříve další schůzku, na které jim budeme moci odpovědět na všechny jejich personální otázky. Piráti nám odpověděli, že nám termín schůzky v tuto chvíli potvrdit nemohou, ale že mají zájem s námi dále jednat a že se určitě sejdeme ve čtvrtek nebo v pátek, protože oni určitě do té doby vzhledem ke svým interním pravidlům nic nepodepíší. Dále nám sdělili, že šanci na možnou dohodu by určitě vylepšilo, kdyby se Jiří Čunek vzdal mandátu zastupitele. Tuto variantu jsme odmítli. V závěru nám Piráti sdělili, že počítají s tím, že budeme dále jednat, ale že to určitě nebude v úterý a že se domluvíme telefonicky. Dále nám sdělili, že bychom si na další jednání měli nachystat lepší nabídku.
V úterý večer proběhlo jednání Krajského výboru KDU-ČSL, kde vyjednávací tým dostal mandát pro vyjednání koalice KDU-ČSL, Piráti, STAN a ODS s tím, že Jiří Čunek nebude hejtmanem ani radním. Dále krajský výbor odmítl nátlak na odstoupení Jiřího Čunka ze zastupitelstva, jakožto požadavek nedemokratický a protiústavní.

Ve středu ráno proběhla tisková konference, ve které jsme médiím sdělili tyto závěry krajského výboru.

Ve středu odpoledne sdělila paní Hana Ančincová, kandidátka na hejtmanku za Piráty telefonicky naší krajské předsedkyni Šárce Jelínkové, že s námi již nebudou jednat, protože večer podepíší moratorium o spolupráci s ANO.

Tolik stručně o tom, jak jednání probíhala.
Mgr. Štěpán Bekárek, účastník nedělních a pondělních jednání, zastupitel  KDU-ČSL, člen předsednictva krajského výboru.