KDU.breadcrumbs.homeAktuálně 2008 Kulturní bohatství kraje chceme uchovávat, zpřístupňovat a rozvíjet
Zpět

Kulturní bohatství kraje chceme uchovávat, zpřístupňovat a rozvíjet

Přidáno 28. 4. 2010
Ilustrační foto
„Zlínský kraj je přitažlivou a dobře vybavenou destinací, kde cestovní ruch přispívá k ekonomickému rozvoji, zvýšení zaměstnanosti a zkvalitnění služeb nejen pro návštěvníky ale i pro obyvatele kraje. Mezi klíčové patří lázeňství, zimní sporty, pěší, hipo a cykloturistika,“ uvedl krajský radní a lídr do voleb Jindřich Ondruš, který je zodpovědný za oblast kultury a cestovního ruchu.
KDU-ČSL: Kulturní bohatství kraje chceme uchovávat, zpřístupňovat a rozvíjet
Zlín 23. června - Zlínský kraj – dobrá adresa pro slušný život – motto, které si zvolili představitelé KDU-ČSL ve Zlínském kraji ucházející se o hlasy voličů v podzimních volbách do krajské samosprávy. To se samozřejmě prolíná všemi oblastmi života a dění v kraji. Jedním z dnešních témat tiskové konference je oblast kultury a cestovního ruchu, v níž se představitelům KDU-ČSL v tomto volebním období podařilo zrealizovat několik cílů.

„Zlínský kraj je přitažlivou a dobře vybavenou destinací, kde cestovní ruch přispívá k ekonomickému rozvoji, zvýšení zaměstnanosti a zkvalitnění služeb nejen pro návštěvníky ale i pro obyvatele kraje. Mezi klíčové patří lázeňství, zimní sporty, pěší, hipo a cykloturistika,“ uvedl krajský radní a lídr do voleb Jindřich Ondruš, který je zodpovědný za oblast kultury a cestovního ruchu.

Klíčovými v oblasti cestovního ruchu jsou také mnohé kulturně-poznávací, církevní a jiné objekty. Mezi ně patří například neodmyslitelně muzea, Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně nebo další památky, například velehradská bazilika. Úspěšně byl také spuštěn projekt na podporu rodin, takzvané Rodinné pasy. Lidé stále častěji vyhledávají také venkovskou turistiku, dále folklórní a gastronomické akce vycházející z folklórních tradic a kongresovou turistiku.
„Naší snahou proto bude zřízení nového dotačního programu, který bude určen na podporu rozšíření a provozu cyklotras, turistických a běžkařských tras. Důležitou roli hraje také kvalitní marketing a propagace kraje, jeho krás, atraktivit, kvality služeb a nabídky produktů ve spolupráci s městy, obcemi, sdruženími, podnikateli a sousedními kraji,“ dodal krajský radní.
V řadě aktivit chtějí představitelé KDU-ČSL pokračovat i v nadcházejícím volebním období. V oblasti kultury a cestovního ruchu chtějí vycházet z těchto tří hlavních tezí:
1. Kulturní bohatství kraje chceme uchovávat, zpřístupňovat a rozvíjet.
2. Větší propojení kultury na cestovní ruch. Zlepšení marketingu a propagace významných památek, festivalů a kulturních akcí.
3. Program „Náš kraj – náš domov“, jehož cílem bude zvýšení povědomí obyvatel o kultuře a historii kraje a posílení vědomí sounáležitosti se svým krajem.

„Jsme si vědomi, že Zlínský kraj má velké kulturní bohatství, které spočívá v jedinečném historickém dědictví hmotné i nehmotné kultury. Chceme zajistit předpoklady, aby každý mohl na základě své svobodné úvahy a rozhodnutí využívat toto bohatství ke svému obohacení a rozvoji. Stejným bohatstvím jsou ale i občané kraje, kteří jsou nositeli a tvůrci kulturních a duchovních hodnot a nositeli kulturních tradic,“ uvedl krajský radní Jindřich Ondruš.

Představitelé KDU-ČSL proto chtějí rozšířit podporu oprav kulturních a církevních památek cestou navýšení financí ve Fondu kultury. Jejich další snahou je i využívání prostředků z fondů Evropské unie a dalších dostupných zdrojů určených pro obnovu památek. Jejich další snahou je mimo jiné i rozšíření vzdělávacích a výchovných programů muzeí, galerií, hvězdáren a knihoven pro školy a mládež. „Samozřejmě budeme podporovat tradiční lidovou kulturu, předávání znalostí, dovedností a řemeslného umu dalším generacím,“ doplnil Jindřich Ondruš.

Snahou je také z kulturních institucí Zlínského kraje (muzeí, galerií, knihoven) vybudovat vyhledávaná místa pro trávení volného času. Zároveň chtějí představitelé KDU-ČSL iniciovat projekt nazvaný Náš kraj – náš domov. K jeho realizaci je potřebné zahrnout historii regionu do výuky dějepisu na základních a středních školách. „Zároveň využívat lokálních kulturních tradic v rámci výukových programů školských zařízení, podporovat propojení naučných a vzdělávacích aktivit pořádaných kulturními institucemi v regionu se základními a středními školami nebo podporovat aktivity zahrnující zvykoslovné akce pořádané různými subjekty,“ vyjmenoval jen některé z oblastí Jindřich Ondruš. V rámci tohoto projektu se počítá dále s podporou vzdělávání seniorů, které lze poté využívat v rámci živého předávání zkušeností a znalostí mezi generacemi. Součástí projektu by mělo být také vydání jednoduchých textů, které budou poutavou formou prezentovat zajímavé události v historii regionu.
Barbora Kadlicová