„Mocnáři odešli, ale Hostýn zůstal.“ Vyzvedl důležitost víry k překonání lidského utrpení, které se mnohdy stalo posilou pro přežití válečných koncentráků nebo komunistických lágrů. Utrpení ve spojení s Kristovým křížem se mnohým stalo cestou a posilou, která byla přechodem těchto těžkých časů. Vzpomněl tak i na mnohé členy Orla, kteří po únoru 1948 byli těžce pronásledováni.
Orelská pouť na Svatém Hostýně
ve znamení 60. výročí začátku pronásledování členů Orla.
Tradiční Orelská pouť na Svatém Hostýně proběhla ve dnech 23.-24.srpna 2008.
Sobotní odpolední program byl zahájen jako vždy mší svatou. Sportovní program byl v závodech v běhu do kopce na louce za bazilikou. Po setmění se uskutečnil světelný průvod křížové cesty se svícemi. Sobotní část zakončilo tradiční noční zpívání schol na schodech před bazilikou.
Nedělní program byl zahájen průvodem s orelskými prapory a celebranty od baziliky na venkovní pódium. Slavnostní mši při této pouti předsedal olomoucký arcibiskup, Jan Graubner, který je letos prvně i duchovním rádcem Orla. V promluvě připomněl důležitost poutního místa Sv.Hostýn, který byl určen již za Josefínských dob, jako i jiné církevní místa k likvidaci. Doslova řekl: „Mocnáři odešli, ale Hostýn zůstal.“ Vyzvedl důležitost víry k překonání lidského utrpení, které se mnohdy stalo posilou pro přežití válečných koncentráků nebo komunistických lágrů. Utrpení ve spojení s Kristovým křížem se mnohým stalo cestou a posilou, která byla přechodem těchto těžkých časů. Vzpomněl tak i na mnohé členy Orla, kteří po únoru 1948 byli těžce pronásledováni.
Po mši svaté starosta Orla předal otci arcibiskupovi jménem členů Orla dres s nápisem „Jan“ a číslem „60“, jako památku k oslavě jeho šedesátin.
Orelské setkání pokračovalo besedou s poutníky za přítomnosti významných hostů. Přítomné pozdravila členka Orla, poslankyně Šojdrová. Mimo jiné řekla: „Doba olympijských her byla vždy klidem zbraní.“ Letošní ozbrojený vpád Ruska do Gruzie je porušením tohoto ctěného pravidla.
Zdravici poslal i statutární náměstek zlínského hejtmana, pan Jurčík. Poslanec Hovorka pozdravil poutníky a krátce se zmínil o zdravotnictví. Pan Zelina, místostarosta Orla, vyjmenoval stejně jako jiní, co komunistický režim nástupem února 1948 pro organizaci Orel způsobil - zabavování majetku, zákaz činnosti, výslechy, mučení, tresty, včetně trestů smrti.
Pouti se zúčastnilo asi 4-5 tisíc věřících. Orelská pouť je stále nejnavštěvovanější na Svatém Hostýně.
zdroj: Karel Novák, okresní tajmeník KDU-ČSL