KDU.breadcrumbs.homeAktuálně 2008 Škola rodině – rodina škole
Zpět

Škola rodině – rodina škole

Přidáno 28. 4. 2010
Ilustrační foto
Základem programu Zlínský kraj – kraj etického vzdělávání je podpora výuky etické výchovy na školách. Vzhledem k problémům v mnohých rodinách je nutné posílit výchovu na školách. Škola a rodina se ale musí vzájemně respektovat, proto naším heslem je Škola rodině – rodina škole.
Při vytváření programu pro krajské volby 2008 jsem byl pověřen koordinací skupiny, která se zabývala oblastí vzdělávání. Dovolte mi, abych vás krátce seznámil s výsledkem.
Program jsme nazvali Dvanáctero pro vzdělání. V tomto symbolickém čísle, které se stalo i oficiálním volebním číslem pro KDÚ-ČSL, jsme se snažili postihnout dvanáct základních pilířů vzdělávání v našem kraji. Se všemi se můžete seznámit v oficiálním znění našeho programu. Mým úkolem je zdůraznit to nejdůležitější.
Našim hlavním cílem v oblasti vzdělávání je podpořit všestranný rozvoj občana, aby přinášel prospěch sobě, své rodině, pracovišti, obci a kraji. Snažíme se v něm podtrhnout sociální rozměr založený na solidaritě, spolupráci a vzájemné pomoci, což jsou podle nás jedny ze základních hodnot křesťansko-demokratické politiky.
Hlavní nástroje, kterými chceme našich cílů dosáhnout jsou:
• zvyšování vzdělanostní úrovně občanů
• realizace programu Zlínský kraj – kraj etického vzdělávání
• řešení nedostatku absolventů řemeslnických oborů
• prosazení škol jako center celoživotního vzdělávání

Chceme zajistit dostatek kvalifikovaných odborníků do všech hospodářských odvětví. Jde nám především o zvýšení počtu vysokoškolsky vzdělaných občanů kraje. Cíle chceme dosáhnout ve vzájemné spolupráci s Univerzitou Tomáše Bati.

Základem programu Zlínský kraj – kraj etického vzdělávání je podpora výuky etické výchovy na školách. Vzhledem k problémům v mnohých rodinách je nutné posílit výchovu na školách. Škola a rodina se ale musí vzájemně respektovat, proto naším heslem je Škola rodině – rodina škole.

Nedostatek absolventů řemeslnických oborů chceme řešit systematicky a komplexně ve spolupráci se školami, zaměstnavateli a veřejnou správou. Výsledkem by měl být Program rozvoje řemesel. Problematiku chceme také řešit na základních školách působením na změnu postoje žáků i rodičů k řemeslu. Každý řemeslník by měl dosáhnout tzv. profesního mistrovství, tj. jednat jako poctivý, slušný a iniciativní odborník. Chceme vytvořit podmínky pro vznik církevního středního odborného učiliště.

Jen celoživotní vzdělávání lidí může zajistit trvale udržitelný rozvoj společnosti. Jeho centry se musí stát školy. Důvody jsou úspora finančních prostředků státu a podpora školy jako kulturního a společenského centra místní komunity. Další vzdělávání se musí více přiblížit k lidem v menších obcích v rámci celoevropského projektu tzv. komunitních škol.

Věříme, že naše dlouhodobá práce najde odezvu u voličů, aby bylo náš hlas v novém krajském zastupitelstvu dostatečně slyšet.


Pavel Motyčka

Barbora Kadlicová