Posilování územní soudržnosti, vnitřní integrace a zvyšování konkurenceschopnosti historických míst a regionů ležících na území historické jantarové stezky jsou hlavní cíle projektu Evropská jantarová stezka, který na svém pondělním jednání schválili krajští radní.
V rámci tohoto projektu budou jeho jednotlivý partneři vytvářet společné nabídky turistických produktů opírající se o jedinečné tradice a kulturní dědictví zapojených zemí.
V současné době existuje několik národních a přeshraničních aktivit, které využívají společného fenoménu jantarové stezky. Žádný projekt však zatím netvoří společnou produktovou nabídku a nemá potřebný integrující a inovativní charakter. Tato skutečnost ve spojení s velmi úspěšnou realizací projektu Moravská jantarová stezka, byly impulsem pro přípravu navazujícího projektu Evropská jantarová stezka.
Doba realizace projektu Evropská jantarová stezka je 36 měsíců, od ledna 2011 do prosince 2013. Projekt počítá s celkovými náklady ve výši 78 milionů korun. Zlínský kraj se na nich bude finančně podílet 9 miliony korun, z toho z vlastních zdrojů zapojí 1,35 milionů korun. Zbylá část nákladů by měla být v menší míře pokryta finančními dotacemi jednotlivých partnerů celého projektu, ale hlavně dotací z cíleně zaměřeného Operačního programu EU, jehož výzva byla vyhlášena v březnu a bude ukončena v květnu 2010.
Role vedoucího partnera se v tomto případě ujala italská provincie Udine v oblasti Friuli-Venezia Giulia a Zlínský kraj společně s Župou Vas, asociací „Rakouská jantarová stezka," Provincií Padova, Podkarpatskou regionální turistickou organizací, Regionální rozvojovou agenturou Gorenjska, Centrem udržitelného rozvoje venkova Kranj a Trenčínským samosprávným krajem jsou partnery projektu.