„Neoddělitelnou součástí volebního programu křesťanských demokratů je vedle starosti o rodinu i důrazná péče o zdravé životní prostředí“, říká kandidát do poslanecké sněmovny parlamentu České republiky, místostarosta města Slavičín, Pavel Studeník. Jako dlouholetý komunální politik považuje za důležitou podmínku úspěšného ekonomického a sociálního rozvoje a zvyšování kvality života v naší zemi zodpovědnou péči o přívětivou tvář naší krajiny, péči o vodu a čisté ovzduší v obcích a městech. Ne vždy tomu tak je. V minulosti jsme byli svědky aktivit zástupců měst a obcí působících ve sdružení měst a obcí mikroregionů Zlínska pod názvem Zlínsko – likvidace odpadních vod, kteří s nadšením přistupovali k řešení problematiky čištění odpadních vod v našich regionech s využitím dotací Evropské unie. Jejich snahy byly zmařeny schválením provozního modelu, převzetím společnosti novým provozovatelem a personálním ovládnutím společnosti VaK Zlín. Nezákonné převzetí dobře fungující společnosti znamenalo mimo jiné i zmaření možnosti získat dotace pro novou vodárenskou infrastrukturu pro naše regiony. Podrobněji se touto problematikou zabývá Pavel Studeník v článku „Průlomové rozhodnutí soudu v kauze zlínského vodárenství“.
Péče o životní prostředí není možná bez podpory rozvoje zemědělství, které je úzce spjaté s rozvojem venkova. Aby se naši zemědělci co nejlépe vyrovnali s komplikovanými hospodářskými podmínkami, musíme mít kvalitní a efektivní státní zemědělskou politiku. Té chceme dosáhnout tím, že podpoříme prvovýrobu a její konkurenceschopnost, nepotravinářské využití zemědělské produkce a nové technologie. A jak tomu napomoci? K tomu je nutné směřovat dotace z Evropské unie. Jedním z nich je i program LEADER, který je založen na principu spolupráce veřejného a soukromého sektoru a snaží se zlepšovat podmínky v mnoha regionech Zlínského kraje. „Jako příklad je možno použít záměr Místní akční skupiny (MAS) Luhačovské Zálesí, která realizuje projekt Luhačovské Zálesí - region zdraví, krásy a prosperity“, uvedl Studeník, který je současně i předsedou této MAS. O těchto aktivitách se zmiňuje v článcích „S novým logem a novými plány“ a „V obcích je neustále co zlepšovat“ (viz www.pavelstudenik.cz ). KDU-ČSL usiluje také o to, aby bylo méně odpadů na skládkách a aby se odpad více recykloval.
Životnímu prostředí je nutno přizpůsobit i dopravní možnosti v naší zemi, které musí zároveň odpovídat potřebám hospodářského rozvoje. K tomu navrhujeme opatření směřující ke snížení dominance silniční kamionové dopravy, modernizaci železnic, rychlejšímu a efektivnějšímu budování dopravní infrastruktury a rozvoji osobní veřejné dopravy. A pokud nechceme, aby na našich silnicích umírali lidé, musíme se postarat o zvýšení bezpečnosti dopravy.
Mnohé z těchto aktivit zabezpečují města a obce prostřednictvím svých rozpočtů. V důsledku hospodářské krize však došlo u obcí k výraznému snížení daňových příjmů. „V době, kdy je nutné kofinancovat projekty jednotlivých dotačních programů, zejména operačních programů Evropské unie, dochází k ohrožení realizace důležitých investičních záměrů jednotlivých obcí“, uvedl Studeník, který inicioval Výzvu starostů a komunálních politiků KDU-ČSL měst a obcí Zlínského kraje k neprodlenému řešení nového zákona o RUD. KDU-ČSL proto považuje posílení rozpočtů samospráv za tak nesmírně důležité. Chceme, aby nový zákon o rozpočtovém určení daní více respektoval územní samosprávu obcí a měst a byly z něho odstraněny diskriminační koeficienty pro rozdělování daňových příjmů. „Nechceme však, aby se prohlubovala zadluženost našeho státu, nechceme ale ani, aby zvýšení příjmů pro obce bylo na úkor obyvatel našich obcí, kteří se dostali do tíživé životní situace v důsledku hospodářské krize, případně jim nebylo v životě dopřáno, aby se mohli postarat sami o sebe“, dodal Studeník. Jsme přesvědčeni, že ve státním rozpočtu je dostatek finančních prostředků, které se dají ušetřit a bylo by možné jejich využití pro řešení mnohých problémů, které trápí naše obce a města.