Vláda prosazuje naprosto netransparentním způsobem špatné zákony, které znamenají nepřijatelné a nebezpečné zásahy do fungujícího zdravotnictví v České republice
Premiér Petr Nečas a ministr zdravotnictví Leoš Heger neříkají pravdu o zákonech tzv. reformy zdravotnictví. Bohužel řada novinářů, aniž by zmíněné návrhy vůbec četla, opakuje rétorická cvičení premiéra a ministra.
Oficiální proklamací je, že reforma otvírá možnost si připlatit na nadstandard a zlepšuje postavení pacienta.
Z dosud předložených návrhů je však zřejmé, že současná vláda chce zásadně omezit nárok na bezplatnou zdravotní péči a zrušit ústavou zaručované právo na bezplatnou péči vymezenou zákonem.
Podle nového zákona o zdravotním pojištění má být od nového roku bezplatná už pouze péče poskytovaná ekonomicky nejméně náročným způsobem, aniž by bylo zřejmé, která konkrétní péče je tím míněna.
Vláda nevymezuje standardní nárok na péči a místo práva na připlacení na nadstandard zavádí povinnost připlácet téměř na všechno, a to hodně peněz. V příslušném zákoně se právo na péči nahrazuje povinností zaplatit. O standardech se mluví už 4 roky, ale fakticky je nikdo nechtěl vytvořit, protože se chtělo, aby si samy pojišťovny určovaly, co komu zaplatí a co nikoliv.
Vláda připravuje další zákony, ze kterých je zřejmé, že chce zrušit svobodnou volbu lékaře a poskytování správné ( lege artis) péče omezit na časové a místní možnosti, což bude znamenat uzákonění faktické nerovnosti občanů v přístupu ke zdravotní péči, protože i péče v nejhůře vybavené nemocnici pak bude považována za správnou a srovnatelnou s péčí v nejmodernějších nemocnicích. Novým zákonem o zdravotních službách má být zrušen zákon O péči o zdraví lidu, který i po mnoha novelizacích stále představuje řadu záruk kvalitní péče pro pacienty, záruk pro lékaře i pro systém veřejného zdravotnictví.
A o zrušení tohoto zákona O péči o zdraví lidu jde vládní koalici především, stejně jako o zrušení záruky bezplatné péče.
Vláda také otevírá cestu pokračování divoké privatizace zdravotních pojišťoven započaté v roce 2009 a připravuje převod zdravotních pojišťoven na obchodní společnosti. Vláda tak naplno spouští nepřípustný byznys se zdravotním pojištěním.
Veškeré citlivé údaje o každém z nás, o našich diagnózách, užívaných lécích a lékařích mají být shromažďovány v obrovské databázi centrálního úložiště informací s minimálním zabezpečením proti zneužití.
Vláda vědomě a v rozporu se zákonem rozbíjí jeden z nejlepších systémů očkování dětí na světě a podřizuje tento systém zájmu soukromých distributorů na úkor nás všech.
Příprava zákonů probíhá neprůhledným a nepřijatelným způsobem, kdy rozsáhlé zásadní části zákonů jsou měněny těsně před jednáním výborů sněmovny proto, aby se k nim nemohla vyjádřit odborná veřejnost a obchází tak standardní připomínkové řízení.
Odborná veřejnost, profesní komory a profesní sdružení jsou tak postaveny do role udivených diváků, co všechno je ještě možné u nás v neprávní České republice. Vláda tak otevřeně dává najevo, že o připomínky a názory odborné veřejnosti nestojí.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger své ministerstvo fakticky neřídí, pouze vykonává pokyny podnikatelů propojených s některými politiky vládní koalice. Na svá slova, že zdravotní systém potřebuji kultivaci a ne žádné převratné změny už dávno zapomněl, či spíše rezignoval.
Za 21 let se demokracie v České republice vyvinula takovým způsobem, že už za nás nerozhodují ani zvolení poslanci, ale úzká skupina politiků propojených s byznysem.
Není pochyb o tom, že z těchto kšeftů jsou ze zdravotního pojištění financovány velké politické strany na úkor nás všech. Pokud by tomu tak nebylo, pak by již největší penězovody z veřejného zdravotního pojištění byly dávno uzavřeny.
Slova poslance Marka Šnajdra o nezbytné privatizaci zdravotnictví, aby se zamezilo korupci jsou nesmysl, který od něho naprosto „sedí“.
Sám měl, jako 1. náměstek všech ministrů zdravotnictví a faktický vládce nad ministerstvem zdravotnictví v minulém volebním období, možnost korupci účinně potírat, ovlivňovat vedení státních nemocnic a ústavů, měl vliv na udělování a odnímání licencí pojišťovnám, apod.
Místo toho lze usoudit, že za doby jeho vládnutí se korupce ve zdravotnictví znásobila a narostla do neuvěřitelných rozměrů.
Ať pan poslanec složí účty ze svého působení na ministerstvu zdravotnictví a ve správní radě VZP! Určitě by mohl také vysvětlit, proč ministerstvo zdravotnictví nevykonalo dohled a neodňalo licenci zdravotní pojišťovně Média. Možná proto, aby VZP získala sloučením se zdravotní pojišťovnou Média zpět své bývalé pojištěnce, ovšem i s dluhem 450 milionů Kč.
Není zřejmé, kdo tento dluh, který vyrobila zdravotní pojišťovna Média, založená soukromým zakladatelem zaplatí, ovšem kromě pojištěnců VZP.
Poslední slova premiéra o tom, že reformní zákony jsou nutné, aby byly peníze na zvýšení platů lékařů a sester, nejsou ničím jiným, než nástrojem hloupé vládní propagandy.
Vláda a koaliční poslanci o boji s korupcí jenom mluví, fakticky korupci tolerují, řadou kroků a případnou nečinností v konkrétních případech ji fakticky podporují.
Žádná privatizace české zdravotnictví nespasí, pouze bude znamenat, že z peněz veřejného zdravotního pojištění, tedy z peněz nás všech, budou financovány zájmy majitelů soukromých pojišťoven a nemocnic na úkor péče o pacienty.
Poslanci, kteří budou o takovýchto špatných zákonech rozhodovat, by si tyto zákony měli dobře přečíst a neměli by připustit, aby se z ústavní listiny Základních lidských práv a svobod dělal trhací kalendář. Měli by si uvědomit, že tímto krokem rozbíjejí funkční a výkonný zdravotní systém a ze svých spoluobčanů udělají nešťastné lidi, kteří si z finančních důvodů nebudou moci dovolit nákladnější zdravotní výkony!
Ing. Ludvík Hovorka