Pane starosto, za první polovinu tohoto roku bylo ve Strání spácháno stejné množství kriminality jako za celý loňský rok. Mají se obyvatelé Strání bát lidí zvenku, nebo se jádro nezákonné činnosti nachází přímo v obci?
Samozřejmě nedisponuji přesnými analýzami bezpečnostní situace, ale domnívám se, že zde jakési „podsvětí“ existuje. Všichni zhruba tušíme, o koho jde. Řekl bych, že třeba na drobných krádežích se místní podílejí docela hodně. Často slouží jako tipaři, kteří nahlásí přespolním kamarádům informace, a o zisk se s nimi podělí.
Policisté se chtějí zaměřit také na silniční průtah obcí, jenž si někteří šoféři pletou s cílovou rovinkou v Le Mans...
Protože bydlím přímo u silnice, mám vypozorované, že závodníci, kteří jezdí spíš brutálně než rychle, nejsou ze Strání. Tito lidé jsou si prostě vědomi, že zde žádný radar nestojí. Je jisté, že mi místní budou nadávat, proč do obce tahám policisty s radarem. Zvláště když někoho zastaví dvakrát v jednom týdnu. Jinak to ale udělat nejde. To máte jako s tím cedníkem, který teče, a když ho zalátáte, tak necedí.
Jaké další prohřešky proti legislativě vás ve Strání trápí?
Je tu hodně sousedských sporů. Dále jsem od lidí pravidelně upozorňovaný na to, že tu malé děti jezdí na motorových čtyřkolkách nebo že party opilců budí lidi ze spaní. Já mám k řešení takových problémů nulové kompetence, snad tedy budou obyvatelé ve stejné míře s těmito informacemi chodit i za policisty.
Nemohu se zbavit pocitu, že pokud má člověk v pondělí problém, tak prostě sedne do auta a pojede na obvodní oddělení do Brodu, než aby čekal na úterý, až bude ve Strání policista.
Tím bych si nebyl tak jistý. Dle mých zkušeností spousta lidí podezřelé chování či drobnější trestné činy vůbec nehlásí, protože by museli někam jet. Uvedu zářný příklad. Z pátku na sobotu skupinka mladých lidí posilněných alkoholem utrhala v celé ulici stěrače od aut. Když se sečetla škoda, narostla částka do pěkných tisíců. Jednotliví vlastníci ale nad vším jen mávli rukou. Protože se to stalo v okruhu mých známých, přesvědčil jsem je nakonec, aby jeli sepsat protokol. Lidem se totiž zdá, že úsilí vynaložené na nahlášení takového trestného činu je poměrně veliké a pravděpodobnost dopadení pachatele nízká.
V plánu jste původně měli zřídit v obci plnohodnotnou policejní služebnu. Proč zůstalo jen u provizorního řešení?
Ano, chtěli jsme stanici s každodenním provozem, ale dospěli jsme k názoru, že minimálně jedna z podmínek toto umožňující je pro nás neúnosná a nejsme ochotni na ni přistoupit.
Která podmínka?
V obecní radě jsme přijali usnesení, že nehodláme platit za z našeho pohledu naprosto předražené datové služby. To je ale centrálně nastavená záležitost, kterou není okresní ani krajské ředitelství schopno nijak ovlivnit.
Mám tomu rozumět tak, že byste platili příliš drahé připojení policie k internetu?
Spíše k policejnímu intranetu. Je to ale tak nevýhodné a drahé, že to považuji za plýtvání. I přizvaní experti nad cenou kroutili hlavou.
Prozradíte ji?
Nebylo mi sděleno, že ji nesmím prozradit. Připojení o rychlosti 256 kb/s, což není žádný rychlík, by přišlo na dvacet pět tisíc korun měsíčně! Ano, systém musí být maximálně zabezpečený, což posouvá běžnou cenu někam jinam. Ale cena nepoměrně rychlejšího takového připojení pro jednotlivce by se měla pohybovat mezi čtyřmi až osmi tisíci. A u tak velké organizace, jakou je policie, by se dalo předpokládat, že se dostanete na zlomek této ceny. Na základě toho jsme vyhodnotili, že pokud se chce někdo mít za peníze daňových poplatníků dobře, obec Strání se na tom podílet nebude. Diplomaticky řečeno je to záležitost zralá na prověření. Pokud policie používá několikanásobně předraženou službu, pak je zřejmě v tomto státě cosi prohnilého.