Zlín – Ministerstvo práce a sociálních věcí v nedávné době představilo návrh reformy sociálního systému. Jedním z jejích bodů je centralizace Úřadů práce a sjednocení výplat dávek právě pouze na Úřadech práce.
„Jednoznačným trendem posledních let bylo přibližovat státní výkon blíže k občanům. Proto některým obecním úřadům bylo svěřeno např. vyplácení některých sociálních dávek. Především se jedná o dávky pro ty nejchudší, nejpotřebnější a pro občany se zdravotním postižením. Pokud dojde k přenesení výplaty těchto dávek do vzdálenějších obcí, bude to znamenat ztíženou situaci pro mnoho občanů“, říká k tomu náměstek hejtmana Zlínského kraje Jindřich Ondruš (KDU-ČSL).
KDU-ČSL vždy prosazovala ve výkonu veřejné správy princip decentralizace, který má zajistit, aby všechna opatření byla přijímána co nejblíže občanům, tedy na nejnižším stupni správy. Navrhované záměry jdou naopak cestou tvrdé státní centralizace a vzdalování se občanům.
„Úředníci konkrétních obecních úřadů velmi dobře znají prostředí a také životní situaci žadatelů. Je naivní se domnívat, že úředníci ve vzdáleném úřadu práce budou mít lepší informace. Jsem přesvědčen, že to bude mít opačný efekt. Povede to k častějším pokusům o podvod“, odpovídá Jindřich Ondruš na argument ministerstva, že změna povede k omezení zneužívání sociálních dávek.
„Všichni zastupitelé a občané dotčených obcí by proto měly tyto snahy jednoznačně odmítnout a vytvářet tlak, aby od takto pojatých návrhů vláda ustoupila. Tak, jako se to stalo již v roce 2007, kdy vláda sice schválila věcný záměr zákona o vytvoření Národního úřadu pro zaměstnanost a sociální správu, který ovšem pro velký odpor, zejména starostů obcí s rozšířenou působností, nebyl nakonec realizován“, vyzývá Jindřich Ondruš.
Ve Zlíně 9. 2. 2011
Ing. Jindřich Ondruš
www.jindrichondrus.cz