KDU.breadcrumbs.homeAktuálně 2011 Zlínský kraj se zapojil do evropské sítě poutních stezek
Zpět

Zlínský kraj se zapojil do evropské sítě poutních stezek

Přidáno 6. 9. 2011
Ilustrační foto
ZLÍN – Dohodu o přistoupení Zlínského kraje do sítě „I CAMMINI D´EUROPA“ (Evropské poutní stezky) podepsali ve Zlíně Alessandro Cardinali, president sítě I Cammini d´Europa, Stanislav Mišák, hejtman Zlínského kraje a Dana Daňová, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy. Zlínský kraj je takto prvním tuzemským regionem, který byl evropskou sítí poutních stezek osloven ke spolupráci.

Centrála cestovního ruchu Východní Moravy, kterou Zlínský kraj založil pro řízení cestovního ruchu v regionu, se tématem církevní turistiky zabývá třetím rokem. Konkrétní produktová nabídka má charakter poznávání historie a kultury ve vazbě na církevní památky a události. Tyto produkty, zařazené do projektu Moravská Jantarová stezka, jsou realizovány zejména německými a italskými cestovními kancelářemi. „V Itálii je současná nabídka Východní Moravy zastoupena v katalozích 5 touroperátorů, kteří poskytují své služby cestovním agenturám a kancelářím zaměřeným na církevní a poutní turistiku. Již nyní se to projevuje v cestách stovek italských turistů na Východní Moravu a zájem o tuto destinaci stále roste“, informoval Luboš Rosenberg, ředitel zahraničního zastoupení Czech Tourism v Itálii.

Připravenost produktů a konkrétní aktivity na italském trhu byly rozhodujícím faktorem při jednání se zástupci Evropských poutních stezek.
„Vnímáme Zlínský kraj jako velmi významného partnera. Uvědomujeme si historický odkaz regionu a jeho rostoucí potenciál v oblasti cestovního ruchu. Slovanští věrozvěstové Cyril a Metoděj, kteří jsou s tímto krajem bezprostředně spojeni, jsou spolupatrony Evropy a Velehrad je v tomto kontextu vnímán jako místo, ve kterém se spojuje západní a východní křesťanství. Zlínský kraj je prvním regionem střední a východní Evropy, který jsme na základě viditelných výsledků přizvali ke spolupráci. Rozvoj nesmírně významné poutní cesty obohatí nabídku evropského poznávání,“ komentuje president Alessandro Cardinali význam právě podepsané smlouvy.
Pro příští sezonu připravila Centrála cestovního ruchu Východní Moravy další produktové nabídky. „Programy zaměřené na historická a církevní témata doplňujeme o prvky putování. V plném rozsahu dáme o našem potenciálu vědět na veletrhu Regiontour 2012 v Brně, jehož hlavním tématem je právě církevní turistika. Provázanost našich kroků směrem Evropským poutním stezkám je nesmírně důležitá jak z pohledu kulturního, tak i marketingového. Motivace k putování za historií totiž nemívá jen náboženskou motivaci,“ přibližuje záměry Dana Daňová, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.

Zahájení spolupráce se sítí Evropských poutních stezek přichází v době, kdy začínají intenzivní přípravy k oslavám 1150. výročí sv. Cyrila a Metoděje na Moravu, které si celá Evropa připomene v roce 2013. „K ocenění významu obou světců pro dnešní dobu máme připraven rozsáhlý projekt s názvem „Velehrad 2013“, jehož realizace bude v roce 2013 gradovat, ale putování za historií a kořeny naší civilizace považujeme za dlouhodobý program, jehož význam v čase poroste,“, hodnotí podpis dohody Jindřich Ondruš, náměstek hejtmana Zlínského kraje, do jehož gesce cestovní ruch a církve patří.

I CAMMINI D´EUROPA (Evropské poutní stezky) je celoevropský projekt, jehož cílem je obecně udržitelný rozvoj regionů, podpora kulturních a vzdělávacích aktivit, propagace a turistické využití hlavních evropských poutních stezek. Páteřními stezkami jsou poutní cesta do Santiago de Compostela (Svatojakubská stezka) a poutní cesty do Říma (Via Francigena), které jsou nejstaršími známými poutními stezkami v Evropě. K těmto stezkám se přidružují např. stezky krále Olafa ve Skandinávii, cesty do Jeruzaléma a dalších 22 stezek. Naše poutní stezka o délce cca 60 km, vedoucí ze Svatého Hostýna přes Štípu a Napajedla na Velehrad, bude zanesena mezi Evropské poutní stezky po podpisu dohody. Od roku 2012 bude uvedena v katalogu Evropských poutních stezek, který se vydává v angličtině, italštině a španělštině a je distribuován na nejvýznamnějších evropských veletrzích cestovního ruchu. Společnost I Cammini d´Europa taktéž poskytuje certifikaci stezek - takto se k putujícím z celé Evropy dostává určitá garance kvality, bezpečnosti a schůdnosti trasy.
Rostoucí zájem o historii podporuje i projekt Zlínského kraje „Otevřené brány“, který pro cestovní ruch v roce 2011 zpřístupnil 22 církevních objektů, včetně průvodcovských služeb. 

Jedním z nástrojů, určeným k propagaci poutní turistiky na Východní Moravě, je krátký film (3 minuty)s názvem „Poutní stezky“. Jeho premiérová projekce proběhla bezprostředně po podpisu smlouvy. Snímek je přihlášen do soutěže na 44. Mezinárodním filmovém festivalu turistických filmů TOURFILM, který se koná v říjnu t. r. v Karlových Varech.