19.10.2013 Mladá fronta DNES Strana 2 Kraj Zlínský
Jana Fuksová
Má zkušenosti z komunální, krajské i evropské politiky.
Sedmatřicetiletý Ondřej Benešík se dostal do čela lidovecké kandidátky.
STRÁNÍ Poprvé kandiduje na poslanecký post z čela kandidátky a nedávno ho diváci poprvé viděli v přímém televizním přenosu. Lidovecká jednička Ondřej Benešík své premiérové vystoupení v předvolební debatě zvládl na výbornou. „Byl jediný z lídrů, který se dokázal zajímavě zviditelnit,“ zhodnotila politoložka Eva Lebedová.
„To mě překvapilo,“ reagoval s úsměvem Benešík. „Myslím, že spíše mí kolegové nebyli ten den ve své kůži, než že bych já byl tak dobrý,“ říká skromně.
Sedmatřicetiletý Benešík je v boji o poslanecké křeslo nováčkem. Zase tak neznámý však není, přestože se zatím zásadně nevymezoval. Jeho jméno znají ve Strání, kde dělá starostu, na zlínské univerzitě, kde učí, na krajském úřadě, kde pracoval deset let, i na půdě Evropského parlamentu, kde je součástí Výboru pro regiony.
V politice se totiž pohybuje od mládí. Do KDU-ČSL vstoupil v devatenácti letech po vzoru rodičů.
„Některé jeho nápady na začátku nebyly příliš realizovatelné, ale z toho už vyrostl,“ prozradil stranický kolega Jiří Čunek.
Benešíkova kariéra pomalu stoupá. Od řadového člena strany ke komunálnímu politikovi, krajskému zastupiteli až po zástupce regionu v Bruselu. „Má perspektivu být i dobrým parlamentním politikem,“ hodnotí sociálnědemokratický krajský radní Jaroslav Drozd. Straňanský starosta totiž s politikou začal poměrně brzy. „Politiku jsem řešil už v páté třídě, míval jsem třeba dlouhé diskuse se soudruhem učitelem v občanské nauce,“ připomíná. Rodiče tehdy poslouchali zakázanou Svobodnou Evropu nebo Rádio Vatikán. „K mlčícím katolíkům jsme prostě nepatřili,“ vysvětluje.
Starostou je třetí rok. Každou neděli chodí se třemi dětmi a manželkou do kostela, pak na rodinný oběd a na návštěvu k rodičům.
Když mluví o potírání korupce, zmiňuje desatero jako jednu z nejjednodušších účinných zbraní. A sám sebe považuje za konzervativního člověka, který má rád tradiční hodnoty. V mnoha ohledech tak vede život typického člena lidové strany.
Na druhou stranu i KDU-ČSL má za sebou proměnu a Benešík do ní velmi zapadá. Netají se kritikou bývalého předsedy Miroslava Kalouska. A vzpomíná na sjezd strany ve Vsetíně, kde ho Kalousek zklamal.
„Tehdy už zakládal vlastní stranu a přijel s cílem poškodit nás. To mělo podíl na tom, že jsme se nedostali do Sněmovny,“ připomíná.
Teď strana sází na nové tváře, ale stále i na konzervativní program. Což znamená, že se nabízí svým tradičním voličům i těm, kteří hledají alternativu. I proto jejich lídr za Zlínský kraj zdůrazňuje, že lidovci už nejsou to, co dřív.
„Lidé mají předsudky, že jsme strana jen pro ty, kteří chodí do kostela, ale tak to vůbec není.“ Navíc se KDU-ČSL pokouší o návrat do Sněmovny, což se údajně nepodařilo žádné straně v dobách Československa ani České republiky.
A chce se vyrovnat německým protějškům a dosáhnout na stejné posty jako třeba kancléřka Angela Merkelová.
„V Německu životní úroveň roste, a to i díky konceptu, který vyznáváme i my,“ zdůrazňuje Benešík.
Ostatně Benešík má pozici ulehčenou právě proto, že vede stranu v regionu, který historicky vždycky býval baštou lidovců.
Foto popis| Lidovci s novou tváří „Lidé mají předsudky, že jsme strana jen pro ty, kteří chodí do kostela, ale tak to vůbec není,“ říká jednička na kandidátce KDU-ČSL ve Zlínském kraji Ondřej Benešík s tím, že lidovci už nejsou tím, čím byli dřív.
Foto autor| Foto: Luděk Ovesný
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Zlínský kraj