KDU.breadcrumbs.homeAktuálně 2013 Projev předsedy krajské organizace KDU-ČSL
Zpět

Projev předsedy krajské organizace KDU-ČSL

Přidáno 5. 6. 2013
Ilustrační foto

Projev krajského předsedy lidovců ve Zlínském kraji na Krajské konferenci 18. května 2013.

Milé sestry, vážení bratři,
vítám vás na dnešní krajské konferenci, svolané jen 3 týdny před celostátním volebním sjezdem, který bude v Olomouci. Scházíme se, abychom bilancovali naši předchozí činnost a zároveň se připravili na věci budoucí. Poslední volební krajská konference byla 16. května 2009, takže se téměř trefujeme do času nám vymezeného dnes již neplatící částí stranických stanov, kdy jsme byli voleni na 4 roky. Dnešní volební období funkcionářů strany je nově stanoveno jen jako dvouleté. Jako krajská konference jsme se ještě sešli před sjezdy ve Žďáru nad Sázavou a Jihlavě a dále jsme sestavovali v tomto složení kandidátní listiny na nominačních konferencích, před volbami do krajského zastupitelstva a do Poslanecké sněmovny. Krajský výbor se sešel v tomto období třiadvacetkrát, krajská organizace má v současnosti 3 737 členů, před čtyřmi roky jsem uváděl počet 4 626 členů, což je dnes o 889 členů méně.

Pokusím se připomenout, co vše se v uplynulých čtyřech letech událo nejen v krajské organizaci, ale v celé straně. Po krajské konferenci v květnu 2009 jsme ve dnech 30. a 31. května organizovali významný sjezd strany v našem kraji ve Vsetíně. Tohoto úkolu jsme se zhostili tak, že dodnes je vsetínský sjezd vzpomínán jako zcela mimořádně dobře organizovaný a s výborným zázemím pro delegáty a hosty. Sjezd zvolil do čela strany Cyrila Svobodu a v předsednictvu strany zasedli z našeho kraje Michaela Šojdrová a já. Sjezd byl ale také místem, kde se z KDU ČSL oddělila část členů pod vedením Miroslava Kalouska, a vzápětí založili novou stranu TOP 09. Rok 2009 byl vůbec bohatý na mimořádné události, v lednu vláda Mirka Topolánka, kde jsme měli 5 ministrů, (připomenu – Jiří Čunek, předseda strany, 1. místopředseda vlády, MMR; Miroslav Kalousek MF; Václav Jehlička MK; Vlasta Parkanová MO; Cyril Svoboda LRV), ČR předsedala Evropské unii a v průběhu našeho předsednictví 24. března byla této vládě Poslaneckou sněmovnou vyslovena nedůvěra. Z vůle ODS a ČSSD nastoupila vláda Jana Fischera a byl přijat pseudoústavní zákon o zkrácení volebního období PSP. Dle tohoto zákona měly proběhnout předčasné volby v říjnu, Ústavní soud je ovšem zrušil na základě ústavní stížnosti poslance Melčáka. Strana se dostala tímto vývojem událostí do špatné situace. Nové vedení strany po odchodu části členů a odborného personálu do TOP 09 mělo zajistit říjnové volby v mimořádně krátkém termínu. Volební program a organizování volební kampaně probíhalo ve stresujícím prostředí nedostatku financí a vhodného mediálního partnera na centrální úrovni. Strana se potýkala s důsledky štěpení. Odložení voleb uprostřed kampaně, s již z velké části vyčerpanou půjčkou na ně, nevěstilo uspokojivý výsledek voleb. Ten se také dostavil, v květnových volbách 2010 strana obdržela od voličů pouhých 4,3% hlasů a poprvé od vzniku republiky neprošla do Poslanecké sněmovny. Odložení voleb, z hlediska ústavního práva hodnoceno jako velmi dobrý počin, dalo časový prostor pro konsolidaci stran TOP 09 a VV, které využily tohoto nastaveného času a dosáhly nečekaně dobrého výsledku mnohde i na úkor naší strany.

Ale k dění v kraji. Na podzim 2008 proběhly volby do Krajského zastupitelstva, strana získala pouze 6 mandátů oproti volbám z roku 2004, kdy krajských zastupitelů za KDU ČSL bylo 11. Přesto jsme byli přijati do krajské vládnoucí koalice a dva naši zastupitelé byli v radě kraje. Připomenu, že se jednalo o bratry Jindřicha Ondruše a Petra Hradeckého, kteří neměli lehkou úlohu prosazovat se oproti většinové ČSSD. V červenci 2009 krajská nominační konference stanovila pořadí kandidátů do předpokládaných říjnových voleb do Poslanecké sněmovny, které ovšem proběhly až v řádném termínu v květnu 2010. V těchto volbách kraj získal 9,95%, v celostátním měřítku byl sice nejlepší, ale celkový propad strany znemožnil obsazení mandátu našim poslancem. V roce 2010 ještě proběhly na podzim volby do Senátu v okrese Kroměříž, náš kandidát, nezávislý starosta z Bystřice pod Hostýnem, pan Pánek neuspěl. Volby do obecních zastupitelstev s výsledkem 15,7% jsme opět jako kraj v rámci republiky vyhráli a musím tak poděkovat všem, kteří se na tomto výsledku podíleli. Řada obecních zastupitelů, starostů, místostarostů a radních zde mezi námi sedí a zaslouží si náš potlesk.

Po prohraných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval na funkci předsedy strany Cyril Svoboda a strana byla řízena tehdejší první místopředsedkyní Michaelou Šojdrovou a zbytkem předsednictva k novému volebnímu sjezdu 20. a 21. listopadu 2010 ve Žďáru nad Sázavou. Tam bylo zvoleno současné vedení strany v čele s předsedou Pavlem Bělobrádkem. Sjezdu předcházela razantní redukce nákladů strany, kterých se dosáhlo masivním propouštěním zaměstnanců, což dodnes vyvolává obavy z budoucnosti jak organizovat a řídit chod strany. Existují místa, kde strana nemá již žádné profesionální zázemí, neexistují okresní tajemníci, ba i krajští tajemníci někde obhospodařují dva kraje. Lze tedy říci, že strana se poměrně dobře vyrovnala s finančními dluhy z minulosti, ale život strany na té základní úrovni strádá. Nové, radikálně omlazené vedení strany si vede velmi dobře, mediální výstupy, které jsou pro stranu mimo Poslaneckou sněmovnu obtížné, zvládá dobře.

Potěšující je aktivita v prostoru internetu, co lze kritizovat je aktivita na samotných internetových stránkách KDU ČSL. To ovšem nevytýkám jen vedení strany, to lze vytknout všem, kteří s internetem pracují. Přesto je třeba se dívat s obavami na budoucnost strany. Zde v kraji přes občasné zakolísání si vedeme relativně dobře, i když lze sledovat stálý úbytek našich členů i voličů a volby s vyšší účastí voličů nás vždy přivádějí k horším výsledkům. Obliba nezávislých a v uvozovkách nových stran a hnutí je stálou hrozbou. Rovněž jsem znepokojen výsledky strany v krajích, kde je historicky lidová strana slabá. Přitom bez jejich hlasů nemůžeme počítat při sebelepším našem výsledku s účastí v celostátní politice. Zde vidím stálé přešlapování na místě a to na všech úrovních práce a řízení chodu strany.

Dostávám se k roku 2012, roku loňskému, roku voleb do Senátu a krajského zastupitelstva. V senátních volbách v okrese Vsetín zopakoval s velkým přehledem svůj mandát bratr Jiří Čunek, v senátním obvodu č. 80 neuspěl náš kandidát Ludvík Hovorka oproti populistovi Tomio Okamurovi. Současně se senátními volbami proběhly volby do krajského zastupitelstva. Tyto se nebojím označit jako náš úspěch. Nejen že jsme opět dosáhli nejlepšího volebního výsledku celorepublikově, potěšující je také množství preferenčních hlasů pro naše kandidáty, kde bratr Jiří Čunek zaznamenal vůbec nejvyšší příčku na pomyslném žebříčku. Více než 34 tisíc voličů dalo celkem 18,31%, 10 mandátů a 2. místo za ČSSD je velký posun oproti volbám minulým. Vidět, že sázka na osvědčené lidi na kandidátce v mixu s novými tvářemi je správnou strategií pro jakékoliv volby. K tomu je třeba přičíst nápady z volební kampaně, propracovaný volební program a šikovné lidi ochotné pomoci. Smutným závěrem těchto krajských voleb je ale skutečnost, že jsme se poprvé v krajské politice ocitli v opozici. Dnes vládnoucí koalice složená z politiků z ČSSD, KSČM a Zemanovců je přesvědčena a denní praxí potvrzuje, že k sobě tyto politické subjekty patří. Jsem přesvědčen, že jsme v podstatě neměli šanci dohodnout poměry v krajské reprezentaci tak, abychom pokračovali v koaličním uskupení. O to více se musíme snažit být vidět a konstruktivně kritizovat z našeho pohledu nevhodné kroky rudého vládnoucího uskupení. Že to nebude snadné hrát opoziční roli, ukazují již příklady, kdy nejsme vpouštěni v dostatečném počtu do výborů zastupitelstva, naši zástupci byli vyloučeni z dozorčích rad nemocnic patřících pod krajskou správu a složitě se dostáváme k informacím…

Součástí volební kampaně do Senátu a kraje byla také podpisová akce na nominaci Zuzany Roithové jako kandidátky na prezidenta republiky v historicky prvních přímých volbách. Díky obětavosti členů v místních organizacích se podařilo z našeho kraje dodat na její podporu 12 507 podpisů z potřebných 50 tisíc. V prezidentských volbách počátkem letošního roku dostala Zuzana Roithová v našem kraji necelých 26 tisíc hlasů z celorepublikových 255 tisíc. Koncem minulého roku proběhl také sjezd v Jihlavě, sjezd monotematický, přitom velmi důležitý. Po letech jsme měli možnost se podívat na naši základní stranickou normu – stanovy. Na výročkách jste byli seznámeni s novinkami ve stanovách, které jsou v platnosti od ledna tohoto roku. Vyzvednu jen jeden moment, delegování do orgánů strany neprobíhá již jen na základě počtu členů v dané organizaci, ale i na základě předchozích volebních výsledků. Aktivita se zkrátka oceňuje, což je dobře.

Tohle vše je již minulost. Dnes se scházíme, abychom připravili budoucnost. Jak již jsem řekl, za 3 týdny bude volební sjezd v Olomouci. Řada z nás tady je delegátem sjezdu a naše dnešní konference je také fórem, kde by měly zaznít příspěvky k životu strany a k jejímu vedení. Budeme volit své zástupce do nového krajského výboru a do Celostátní konference, doporučovat a nominovat do vyšších stranických orgánů. Bude se nám představovat řada sester a bratří stojících o naši podporu do vedení, naslouchejme jim pozorně, nebojme se jich ptát na jejich představy. Není třeba připomínat zásadu dobrého hospodáře: co a jak si zasejeme, to budeme i sklízet.

Na závěr chci poděkovat za práci vám všem, kteří se účastníte života naší strany, poděkovat těm, kteří již nekandidují, poděkovat i těm, kteří hodlají pokračovat. Zvláště bych chtěl poděkovat krajské tajemnici Karle Vaculínové za energii a nápady, Evě Huťťové, Martinovi Schönovi, Jolaně Novákové a Myriam Farské za obětavou a nepříliš honorovanou práci pro kraj a okresy. Upřímně moc děkuji.

Před námi je práce, čeká nás opět velký volební rok 2014 s volbami do Evropského parlamentu, Poslanecké sněmovny, třetiny Senátu a komunální volby. Do těchto úkolů vstoupíme s novým vedením a jistě i s novým elánem v práci pro křesťansko-demokratickou politiku. Dejme důvěru schopným a zároveň ochotným pracovat s nasazením a odvahou.

Děkuji vám za pozornost a Zdař Bůh.