KDU.breadcrumbs.homeAktuálně 2014 Patrik Kunčar. Senátor, který neuteče
Zpět

Patrik Kunčar. Senátor, který neuteče

Přidáno 22. 1. 2014
Ilustrační foto
20.1.2014 Dobrý den s kurýrem Strana 7 Senátorské volby - II.kolo
JAROSLAV CHUDARA
UH. BROD ? Je mu teprve čtyřicet, na senátora je mladý. Jeho zkušenosti s komunální politikou jsou mizivé, tři roky ve funkci starosty nejsou dostatečnou politickou kvalifikací. Skončí jako ostatní, nakonec bude myslet spíš na sebe než na své voliče. Praha ho změní, určitě se tam nakonec přestěhuje. Nebyl zvolen jako osobnost, ale díky stranické disciplíně lidovců. A tak dále.
Výtek, které zazněly v nejrůznějších podobách a na různých místech na adresu Patrika Kunčara, je mnohem víc. Zkrátka - je toho dost na to, aby nový senátor za volební obvod č. 80 Zlín o sobě začal pochybovat. Vítěze II. kola doplňovacích voleb, které rozhodovaly o nástupci Tomia Okamury, však kritika naopak posiluje. „Slibuji, že své voliče nezklamu. Svůj mandát dokončím,“ říká odhodlaně Patrik Kunčar.

* Volební heslo jste postavil na sloganu „Patrik Kunčar. Senátor, který neuteče“. Co tím vlastně myslíte?

Heslo má vyjadřovat to, že neuteču od rozdělané práce a z místa starosty do Prahy. Že chci skutečně zůstat na Slovácku. Víte, celou kampaní se linula stále stejná otázka od známých i náhodných kolemjdoucích. Lidé mě zastavovali a říkali, že by mi i dali hlas, ale nevěří mému prohlášení o setrvání v Brodě. Všem jsem neustále opakoval, že pokud budu zvolen, tak minimálně svůj mandát dokončím a neuteču od rozdělané práce.

* Slogan může svádět i k tomu, že chcete lidem připomenout pouze roční senátorství Tomia Okamury. Souhlasíte?

Fakt je, že Tomio Okamura za mnou na jedné z akcí přišel s tím, že heslo vnímal jako narážku na sebe. Já říkám - kdo chtěl, vyložil si heslo po svém. Samozřejmě vím, že někteří lidé si to přesně takto vykládali.

* Sociální demokratka Milena Kovaříková k výsledkům zahajovacího kola řekla, že hlasování nebylo o osobnostech, ale o stranické disciplíně. Narážela tím na fakt, že členové lidové strany, a také sympatizanti KDU-ČSL, měli na výběr jen vás, takže se nerozmýšleli.

V posledních letech se stalo pravidlem, že neúspěšní uchazeči vždy svalují důvod úspěchu KDU-ČSL na stranickou disciplinovanost voličů. Musím konstatovat, že řady našich členů v posledních letech prořídly, nicméně stále máme svoji stálou a loajální základnu. Ale rozhodně musím dementovat, že naši voliči jsou ovce podřízené tvrdé stranické disciplíně. Nemyslím si, že by moje podpora byla jen o stranické disciplíně. To v žádném případě.

* Častým terčem byla vaše rychlá politická kariéra. Cítíte se po třech letech na radnici zralý na místo senátora?

Tady jde o zástupné důvody, které se hledají, aby se obhájil volební neúspěch. Nebo aby se případně trochu deklasoval vítěz prvního kola. Podívejte se, když kandidoval Tomio Okamura, byl nejmladším senátorem. Já jsem dnes ještě o půl roku starší než on ve chvíli, kdy nastupoval do Senátu. Nemyslím si, že by měl být nízký věk překážkou. Navíc, čtyřicet let je zákonná hranice a já nejsem v komunální politice třetím, ale osmým rokem. Když se podívám se vší úctou na své soupeře z prvního kola, minimálně polovina z nich neměla s komunální politikou vůbec žádné zkušenosti. Včetně Tomia Okamury, kterému to ostatně před rokem ani nikdo nevyčítal.

* Veřejnost vnímá Senát stále jako poněkud zbytečnou instituci. Proč tento názor přetrvává a především - jak to chcete změnit?

Už okolnosti vzniku Senátu byly rozpačité. Veřejnosti navíc nebyla dostatečně vysvětlena jeho důležitost. Následně mu na popularitě nepřidalo ani mírné okleštění pravomocí. A fakt, že jsme měli v Uherském Brodě senátora pouze rok a kvůli jeho odchodu se musely uskutečnit další volby, to našemu volebnímu okrsku vůbec nepřidalo na věrohodnosti senátora jako osoby. Takže i proto jsem chtěl deklarovat, že neuteču od rozdělané práce, ale vydržím ve svém funkčním období. Pokud jde o změnu vnímání Senátu, chci se soustředit na to, aby se více zviditelnil. Jde o důležitou komoru Parlamentu, která zejména v posledním roce velmi osvědčila svoji funkci. Ve chvíli, kdy Sněmovna nefungovala, byl schválen senátní návrh novely zákona o zadávání veřejných zakázek. Právě ten nám letos, po potvrzení Sněmovnou, výrazně zjednoduší práci na radnici. Právě tady je role starosty i role senátora, který může v horní komoře Parlamentu poukazovat na to, co je špatně, a bojovat za změnu přímo na místě vzniku.

* Zvládnete kombinaci funkcí senátor - starosta?

Předem jsem deklaroval, že minimálně do konce volebního období (říjen 2014, pozn. autora) neopustím místo starosty. Slíbil jsem, že udělám všechno pro to, abych obě funkce skloubil dohromady, s tím, že se vzdám platu starosty ve prospěch pravděpodobně nějaké nadace nebo budu neuvolněným starostou. Všechno se stane předmětem dalších jednání. Budu se věnovat práci starosty naplno tak, aby to nebylo v Uherském Brodě poznat. A zároveň budu pracovat tak, aby nebylo poznat na postu senátora, že vykonávám funkci starosty. Tady mám vzor v několika starostech-senátorech, že to zřejmě skloubit jde. Nebudu ale předjímat osobní zkušenost. Vždyť v Senátu jsem dosud byl jen jednou na návštěvě při dnu otevřených dveří. Nevím, co přesně bude práce obnášet, zejména pokud jde o časovou náročnost.

* Na jaká témata se zaměříte?

Chci v první řadě začít bojovat změnou legislativy s ubytovnami pro nepřizpůsobivé. Jde o to, aby se pro ubytovny nastavila jednoznačná pravidla fungování. Dále se chci zaměřit na podporu lázeňství a změnu úhradové vyhlášky tak, aby se nám do regionu začali vracet lázeňští pacienti, kteří si dnes péči v lázních už nemohou dopřát. Dále chci podporovat regionální producenty potravin a soustředit se na podporu podnikání malých a středních firem. Témat je víc, je ale jasné, že to nebude otázka týdnů, ale spíš měsíců, než se vůbec podaří připravit návrhy a posouvat je dál.

Foto popis| Patrik Kunčar sledoval průběžné výsledky hlasování ve své pracovně, kde vítězství oslavil i se svojí manželkou.
Foto autor| Foto: sal, ara