Téma: KDU - ČSL
3.2.2014 Dobrý den s kurýrem Strana 1 Titulní strana
(ara)
UH. BROD, STRÁNÍ-KVĚTNÁ - Ondřej Benešík ze Strání a Patrik Kunčar z Uherského Brodu. Lidovečtí starostové, kteří se rozhodli prosadit v obou patrech domácí a v Benešíkově případě i evropské politiky. Zvládnou svoje nové role? Neohrozí jejich snaha zvládnout zároveň úkoly v komunální i vysoké politice jejich postavení na radnicích?
Kuráže mají spoustu, a jak se zdá, koaliční partneři v jejich domovských úřadech nemají zájem na jejich odstoupení. Jistou roli sehrál i postoj obou politiků k odměnám. Jak poslanec Parlamentu Benešík, tak senátor Kunčar se už zřekli svých starostovských platů.
STRANA 2
Starostové z Brodu a Strání mají dva mandáty. Plat chtějí z jednoho
STRANA 1
„Pobírání dvou platů je pro nás nemyslitelné,“ shodli se.
V případě Ondřeje Benešíka, nového poslance a také předsedy parlamentního výboru pro evropské záležitosti, jde o zásadní změny, které si vyžádaly i úpravy ve vedení obce Strání.
Minulý týden ve středu se obecní rada rozhodla upravit funkci uvolněného, tedy placeného starosty Benešíka, na „neuvolněný“. K jeho dosavadnímu zástupci Pavlu Mimochodkovi pak přibyl další, tentokrát ale neuvolněný místostarosta Antonín Popelka z TOP 09.
Benešík navíc prosadil vlastní návrh. Zastupitele požádal, aby ho zbavili nároku na pravidelnou měsíční odměnu, která může mít v případě neuvolněného starosty různé rozpětí.
„Chci odměnu „nula“, ale pokud budou zastupitelé chtít, ať mi přiznají třeba korunu,“ zavtipkoval. Zastupitelstvo nakonec dalo na jeho návrh a odměnu mu nepřiznalo.
Naproti tomu v Uherském Brodě se zastupitelé příjmy starostysenátora Patrika Kunčara ani personálními úpravami vedení města nebudou vůbec zabývat.
„Starosta zůstává uvolněným pro svoji funkci a ze zákona mu dál náleží plat na radnici. Jak s ním naloží, to zůstane pouze na něm. Osobně mám z principu výhrady proti kumulaci funkcí, jsem proti tomu, aby lidé zastávali více než jednu, jde ale pouze o můj postoj,“ sdělil Jan Hrdý, jeden ze dvou brodských místostarostů.
Patrik Kunčar vzápětí po svém lednovém zvolení senátorem řekl, že se svého platu vzdá nejspíš ve prospěch některé z nadací. Už víte, kdy a komu začnete přispívat? „Všechno je ještě hodně čerstvé a hektické, zatím nejsem ani řádně uveden do funkce senátora, podrobnosti zatím nemám doladěny. Každopádně jsem se již rozhodl, že budu přispívat uherskobrodské nadaci Bratří Lužů,“ odpovídá Kunčar.
A jak komentuje první dny v novém působišti?
„Zjistil jsem, že snad třetina nových kolegů senátorů pracuje současně také ve funkcích starostů. Vnímám to tak, že jde o nejlepší spojení praxe s teorií. Část úkolů spojených se starostováním se mi přesunula do pozdních večerních hodin, ale na to jsem zvyklý.“
Brodský starosta složí senátorský slib s největší pravděpodobností na mimořádné schůzi Senátu 20. února. Senát sice zasedal minulou středu a Patrik Kunčar byl na místě, jenomže do konce zákonné lhůty, v níž mohly padnout připomínky k výsledkům doplňovacích voleb, chyběl jediný den. Ani o jeho novém pracovním zařazení se ještě nerozhodlo. „Předpokládá se, že nastoupím na stejné místo v Ústavně-právním výboru, ve kterém pracoval můj předchůdce Tomio Okamura. Ještě to ale není definitivní,“ řekl.
Otazník zatím visí také nad otevřením jeho senátorské kanceláře. „Bude sídlit v budově brodského polyfunkčního domu nad Domem kultury, ale přesný termín dosud nevím. Prostory se musí vymalovat a vybavit nábytkem. Vyřešeno to bude v nejbližších týdnech,“ poznamenal Patrik Kunčar.
***
PLATY POLITIKŮ (MĚSÍČNĚ V KČ)
Základní plat
Senátor 61 400
Poslanec 56 900
Starostové 27 425 + příplatky*
* na každých 100 obyvatel nad 3 000 obyvatel v případě Strání a na každých 100 obyvatel nad 10 000 obyvatel v případě Uh. Brodu.